Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Партизан надхитри Спарта в Прага

Партизан победи с 1:0 като гост Спарта (Прага) в първи мач от плейофния кръг за класиране на осминафиналите в Лигата на конференциите. Гола за "гробарите" вкара Куинси Мениг в 78-ата минута. Бившият футболист на Твенте получи хубав пас от Саша Зделар и осигури ценна преднина на сръбския гранд преди ответния двубой след седмица.

Мартин Минчев беше резерва за домакините, след като започна от първата минута срещу Славия (Прага) за Купата на Чехия и срещу Виктория (Пилзен) в първенството, но така и не се появи в игра. В предни позиции старши треньорът Павел Върба гласува доверие на Томаш Чванчара, Якуб Пешек и Адам Хложек.

Партизан излезе с един чист нападател в лицето на Рикардо Гомеш, а по крилата действаха Куинси Мениг и Лазар Маркович. Сръбският гранд трябваше да се изправи и срещу традицията, защото беше загубил всяко от предишните си три гостувания на чешки клубове в евротурнирите.

Срещата на "Дженерали Арена" се игра пред едва 1000 зрители заради ограниченията, наложени от здравните власти, а по трибуните нямаше гостуващи фенове. Сред официалните гостите обаче бяха президентът на УЕФА Александър Чеферин, Луиш Фиго и Звонимир Бобан.

Първият шанс за гол се откри пред Лазар Маркович, но Доминик Холец изби в корнер удара на бившия футболист на Ливърпул. Спарта отговори с опасен пробив и центриране на Пешек, но бранител на Партизан успя да изчисти. Домакините ставаха все по-напористи и Карабец можеше да открие резултата, но стреля в аут.

Постепенно темпото на игра поспадна и никой от съперниците не съумяваше да направи нещо интересно в офанзивен план. Маркович беше най-активен в състава на Партизан, но получи жълт картон. Спарта се затрудняваше да преодолее стабилната защита на "черно-белите" и сякаш пазеше сили за втората част.

С началото на второто полувреме за Партизан влезе Марко Йевтович на мястото на израелския ветеран Бибрас Натхо. Спарта владееше топката, но нямаше идеи в атака. Върба потърси повече острота в предни позиции с включването на Борек Дочкал и Ладислав Крейчи. Играта на чехите обаче не се получаваше.

Партизан търпеливо чакаше шанса си и той дойде в 78-ата минута. Саша Зделар изведе много майсторски Мениг, а нидерландецът елегантно прехвърли излезлия да го пресрещне Холец. Домакините рискуваха и оставиха доста свободни пространства за контрите на "гробарите". В 84-ата минута Милош Йоич излезе на отлична позиция, но пропусна.

Спарта можеше да стигне до равенството в добавеното време. Тогава двама играчи на чешкия тим се оказаха сами на далечната греда, но никой от тях не успя да прати топката във вратата, пазена от Александър Попович.