Канада е първият финалист в олимпийския хокеен турнир при жените

Женският отбор на Канада по хокей на лед разгроми Швейцария с 10:3 (5:1, 3:2, 2:0) в първия полуфинал на олимпийския турнир. Канадките ще се опитат да спечелят първата си олимпийска титла по хокей на лед при жените и чакат победителя от другата полуфинална среща между САЩ и Финландия, която е по-късно днес.

Клеър Томпсън вкара гол и подаде за още два, а до края на първата част тимът им вкара 5 шайби. Както и в предишните си срещи, Канада взимаше успокоителен аванс в първата третина - стил, който беше затвърден и днес.

Петте гола в първия период бяха вкарани в рамките на 3:24 минути, като Блеър Търнбул и Рената Фаст вкараха в една и съща минута - 10-ата. Мари-Филип Пулен вкара два гола, и двата във втория период на срещата, а вратарката им Ан-Рене Дебиен отрази 10 изстрела. Сара Нърс се отличи с четири асистенции и помогна за шестата поредна победа на тима си, като в същото време постигнаха и рекорд. До момента те са вкарали 54 гола, което е постижение номер 1 за нацията. Предишното беше на Игрите във Ванкувър през 2010-а, когато бяха отбелязани 48 попадения в пет мача.

Томпсън откри резултата в 7:16 минута, когато нейният изстрел се отби в лявата греда и спря в мрежатаДжейми Ли Рътри добави едно попадение след по-малко от минута, а Блеър Търнбул и Рената Фаст в 10-ата минута увеличиха преднината на 4:0. След още няколко секунди Ерин Амброуз увеличи на 5:0, а Лара Щадлер върна един гол за Швейцария минута преди края на частта.

Мари-Филип Пулен (28, 34) се разписа в началото на втората част, а между тези два гола Емили Кларк също вкара, както и Алина Мюлер (25-а минута). Лара Щадлер добави втория си гол за европейския състав при числено превъзходство, намалявайки пасива на 3:7. Дойде ред на Ема Малте и Браиана Дженър да вкарат в 3:13 и 18:11 минути на последния период.

Мачът за бронзовите медали ще се състои на 16-и февруари, а този за олимпийската титла ден по-късно. САЩ защитават титлата си от Пьончан 2018.