Челси стъпи на световния връх след драма с продължения и две дузпи срещу Палмейрас

Челси се изкачи на световния футболен връх, след като спечели драматично финала на Световното клубно първенство срещу Палмейрас с 2:1 след продължения и две дузпи за всеки един от двата отбора. Лондончани препотвърдиха и тоталната доминация на европейските тимове, които не са допускали тим от друг континент да се изкачи на това най-високо стъпало от 2012-а година насам. Попаденията в полза на европейския шампион бяха дело на Ромелу Лукаку (55’) и Кай Хаверц, който донесе победата на своя тим от дузпа в 117-ата минута, а за шампионите на Южна Америка точен бе Рафаел Вейга отново от дузпа в 64-ата минута. По този начин Челси се добра и до останалия единствен сред големите трофеи, който клубът не бе завоювал след идването на Роман Абрамович на “Стамфорд бридж”.

Първото интересно положение в двубоя дойде още във втората минута, когато центриране отляво на Хъдсън-Одой намери играч в синьо, но от създалата се суматоха не последва нищо запомнящо се. Футболистите на Абел Ферейра опитаха да отговорят на предизвикателството и да притесняват бранителите на лондончани с бързи действия в предни позиции.

С изтичането на първия половин час игра от двубоя дойде и лоша новина за лондончани, след като Мейсън Маунт получи контузия и бе заменен от Пулишич.

Малко след това Кай Хаверц да стреля силно, но топката мина покрай вратата, а в ответната атака голмайсторът на Палмейрас - Дуду също опита да затрудни Едуард Менди. В 37-ата минута германското острие на шампионите на Европа стреля опасно от фал, но топката премина над вратата. Футболистите на Томас Тухел създадоха нова възможност в добавеното време на първата част, когато първо Тиаго Силва стреля много опасно от около 25 метра, а центрирането от последвалия корнер бе засечено от Рюдигер, но над вратата. Това се повтори и минута по-късно, когато се наложи стража на Палмейрас Уевертон да се намесва след нов удар на германския бранител.

Футболистите на Челси продължиха да доминират над своя противник от самото начало на второто полувреме и в в крайна сметка това даде своите плодове в 55-ата минута, когато пореден пробив на Хъдсън-Одой отляво този път намери по перфектен начин Ромелу Лукаку на границата на малкото наказателно поле и той с глава откри резултата за 1:0. Само три минути по-късно Пулишич също стреля опасно покрай вратата на бразилския тим.

В ответната атака Дуду отново бе изведен на добра позиция, но лошо първо докосване даде възможност на Менди да пресече. Бразилският тим получи възможност да изпълни дузпа в 61-ата минута, когато едно на пръв поглед не особено опасно центриране намери ръката на Тиаго Силва и след намеса на ВАР бе посочена бялата точка. Зад топката застана Рафаел Вейга и не пропусна да направи 1:1. В този момент феновете на Палмейрас, които бяха значително повече от тези на Челси, създадоха невероятна шумотевица в подкрепата за своя тим.

Отлична атака на “сините” в 73-ата минута с няколко докосвания завърши с опасен удар на Пулишич, но той премина покрай дясната греда на Уевертон. Пет минути по-късно и двамата треньори направиха интересни смени и смениха своите голмайстори. В следващите минути футболистите на бразилския гранд изглеждаха далеч по-опасно от своя европейски противник и на няколко пъти пращаха добри топки в наказателното поле на Менди.

Играчите на Челси изглеждаха далеч по-опасни през първото продължение на срещата, когато пробивите на Тимо Вернер и Кристиан Пулишич създаваха доста главоболия на отбраната в бяло. Във второто продължение футболистите на Томас Тухел получиха почти идентична дузпа за игра с ръка на Луан на в наказателното поле. Кай Хаверц, който донесе и титлата на “сините” във финала на Шампионската лига срещу Манчестър Сити през миналата година, не сгреши от бялата точка и по този начин донесе титлата на своя тим. Именно с името на Хаверц и Луан бе свързано и последното по-интересно положение в двубоя, след като бранителят съсече откъсващия се германец и това му донесе червен картон в последната минута на двубоя.