Пламена Чакърова подобри два пъти националния рекорд на 60 м с препятствия в зала

Вторият ден (30 януари) от националния шампионат за юноши и девойки под 18 години се проведе в зала „Асикс арена“ в София и донесе два рекорда на България в тази възрастова група на 60 м при момичетата.

Шампионката на скок дължина от 29 януари Пламена Чакърова (Ботев – Пловдив) постигна първо 8.70 в сериите, а по-късно коригира този резултат с 8.69. Така старият рекорд от 8.75 поставен от съименичката й Пламена Миткова (Локомотив – Пловдив) през 2021-а бе подобрен с 0.06 секунди.

Василена Антонова (Ивайло Младенов – Враца) стана вицешампионка с 8.87, а Вероник Жекова (Супер спорт – Варна) взе среброто с 8.97 като на сериите бяга 8.93.

Радостин Миленов (Георги Дъков – Плевен) бе убедителен на 60 м с препятствия при юношите под 18 години с 8.38. В битката за останалите медали резултатите бяха: Борислав Попгеоргиев (Локомотив – Пловдив) 8.56, Георги Хаджийски (Тракия 96 – Пловдив) 8.58 и Мартин Драганов (Берое – Стара Загора) 8.61 (8.57 в сериите).

Миленов спечели втори медал на 200 м, където зае сребърната позиция с 23.32. Без конкуренция шампион на едната обиколка е Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) с 22.68. Димитров бе втори на 60 м в първия ден на състезанието.

Третият от финала на 200 м Виктор Георгиев (Надежда – София) 23.66 (23.49 в сериите) също е мултимедалист, след като на 400 м спечели среброто.

Много оспорван бе финалът на 200 м при девойките. Анна Миланова и Алексана Петкова от „Ивет Лалова Спринт Академи“  бягаха рамомо до рамо, а Миланова надделя с 26.01 срещу 26.11. Ивайло Дитовска (КЛАСА) бе третата с 26.77 (26.76 в сериите). Петкова бе шампионка на 400 м в първия ден на състезанието.

Без конкуренция бяха шампионките на 800 м – Елена Петкова (Дунав – Русе) 2:19.01 и Памела Ени (Русе Кар) – 10:54.98. Двете бяха съпренички на 1500 м, а Петкова спечели в тази дисциплина. Ени бе втора на 1500 м, след като Рамона Николова (Младост 2012 – Благоевград) бе декласирана.

Нямаше борба за титлите на 800 м и 3000 м при юношите. Александър Божилов (Митко Ценов Рънинг Тийм – Мездра) с 9:21.05 надбяга с повече от 20 секунди шампиона на 1500 м Мартин Атанасов (Евър – Варна) 9:44.54.

Шампионът на 400 м Димитър Панделиев (Супер спорт – Варна) единствен бяга под 2 минути на 800 м и взе втория си златен медал с 1:59.92 и с повече от две секунди преднина пред втория Георгий Можейко (Локомотив – Дряново) 2:02.38.

Васил Русенов (Локомотив – Пловдив) спечели тройния скок с 14.05 само на 4 сантиметра пред Боян Хаджитодоров (Павел Павлов – Враца) 14.01. Фаворитът Лъчезар Вълчев (Лудогорец – Разград), който спечели скокана дължина на 29 януари, получи болки и направи три фаула.

В скока на височина Андреан Димитров (Михаил Желев – Сливен) започна с два фаула на началната височина 1.80, но завърши победно с 1.95 и три неуспешни скока на 2.01.

Надежда Враджева допълни златната серия на „Ботев – Пловдив“ с първо място на троен скок с 12.11 пред Елена Аргирова (Михаил Желев – Сливен) 12.05 и Евелина Иванова (Ивайло Младенов – Враца) – 11.90. Ирен Саръбоюкова (Хеброс – Харманли) бе първа на скока на височина с 1.70 и направи общо 12 скока в състезанието. Съотборничката й Стела Гешева е втора с 1.61, Яна Стоева (Свети Георги – София) постигна същия резултат, но с повече фаулове е трета.

Снимка и текст: atletikabg.com