Дания е първият полуфиналист на Европейското по хандбал

Дания стана първият полуфиналист на европейското първенство по хандбал след победа с 35:23 срещу Нидерландия в мач от първия поток в Будапеща. Действащите световни шампиони са с осем точки и могат да бъдат изравнени само от олимпийските първенци от Франция, които ги надвиха на финала в Токио миналото лято.

Нидерландия пък отпадна от основната фаза, след като едва спря Дания да изравни рекорда си от голове на европейски първенства. Той остава 36.

Матияс Гидсел вкара девет гола за датчаните, а Микел Хансен добави още седем и с четвъртия си, за 18:8 в 24-та минута, вече има 250 попадения на европейски първенства. Дани Байенс пък наниза шест гола за "лалетата" в отсъствието на водещия реализатор на шампионата Кай Смитс. Той е аут заради КОВИД-19.

Олимпийският шампион Франция победи с 36:27 Черна гора след седем гола на Дика Мем. "Петлите" водят с две точки на Исландия преди последните мачове от група 1.

Исландците загубиха с 22:23 срещу Хърватия и в последния си мач ще търсят задължителен успех срещу Черна гора. Освен това, на тях им е нужна и загуба на Франция срещу Дания, за да спорят с "петлите" за класиране на полуфиналите по голова разлика.