Хандбалистите на Норвегия сложиха край на серията от 17 мача без загуба на Испания

Серията на испанския национален отбор по хандбал от 17 мача без поражение приключи на Европейското първенство, където Норвегия ги победи с 27:23 (14:11). С този резултат въртележката на върха в група 2 на втората фаза стана наистина драматична, тъй като Норвегия, Швеция и Испания имат по 6 точки от три победи и едно поражение.

Въпреки поражението, европейските шампиони от 2018-а и от 2020-а година и трети на Олимпийските игри в Токио имат предимство за класиране на полуфиналите, тъй като имат последен мач с отдавна отпадналия отбор на Полша. Малко по-късно в същата зала в директен мач за класиране ще излязат Швеция и Норвегия.

В мача с Норвегия атакуващата мощ на испанците беше сведена едва до 59 процента, докато Себастиан Бартхорд вкара 6 гола за победителите и беше избран за играч на мача. Също 6 попадения за Испания наниза Хорхе Македа.

Срещата започна с 2:0 за Испания, но в 11-ата минута Норвегия водеше вече с четири гола - най-напред 7:3, а след това и 9:5. Харалд Райкинд вкара три гола за Норвегия в мача, но и трите бяха в тези минути, които осигуриха ранния аванс. Тенденцията се запази до края на първото полувреме, когато Норвегия водеше с 14:10 и едва накрая Санмес Мигайон нанали за испанците.

Усилията на двукратните европейски шампиони не се увенчаха с успех и Норвегия контролираше мача след 25:20 и 26:21 до края. Наказанията, които Норвегия предизвика, по никакъв начин не се отразиха на хода на срещата.

Швеция пък отбеляза победата с 25:21 над Германия със своя гол номер 2500 на Европейски първенства. Негов автор стана звездата на тима Хампус Ване, който завърши срещата с 6 попадения. Четирима други негови съотборници вкараха по 3. За Германия Юлиян Кьостнер отбеляза 4 гола.

Проблемите за Германия дойдоха преди срещата, когато шестима техни играчи се оказаха заразени с КОВИД-19. Директорът на тима Алекс Кромер заяви, че те веднага са изпратени у дома, а Германия се прости с надеждите си да се добере до полуфинал. До момента 13 хандбалисти на Германия са дали положителни КОВИД-проби от началото на Европейското първенство, което се провежда в Словакия и Унгария.

В последната среща за деня Русия и Полша направиха драматично равенство 29:29, което донесе първа точка на поляците и сложи край на руските надежди за класиране. Русия е на 4-о място с 3 точки, Германия е с 2 след тях.

Аркадиуш Марито наниза 6 топки в руската врата за Полша, а вратарят им Матеуш Жембжицки спаси 10 изстрела или има 67 процента успеваемост при изстрелите от игра. Лявото крило Сергей-Марк Косоротов вкара 8 гола и също така в последните секунди спаси своите от загуба, реализирайки последния гол в мача.