Кралят е детрониран, иде ново велико съперничество

Два велики мача дадоха завършен вид на един изумителен уикенд на дивизионни плейофи в NFL. Най-хубавото е, че и четирите двубоя от събота вечер до понеделник рано сутринта гледахте в каналите на MAX Sport.

Равносметката, лаконично:

Три от четирите сблъсъка бяха решени с драматичен шут за фийлд гол в последната секунда. Четвъртият - с овъртайм.

Шампионът Тампа Бей и най-голямата фигура в играта Том Брейди бяха детронирани. А новото велико съперничество на AFC, а вероятно и на цялата лига - Патрик Махоумс срещу Джош Алън, вече категорично и несъмнено е тук.

Този път да започнем отзад напред - Канзас Сити победи Бъфало Билс с 42:36 с допълнително време в уникално зрелище. Мачът на сезона. Вероятно - един от онези, за които ще се говори и след десетилетие. Гледахте го по MAX Sport 2 HD. Спортна драма, в която преднината в резултата се сменяше три пъти между двата съперника в последните две минути, в които бяха отбелязани 25 точки!

Махоумс (26 г.) и Алън (25) играха като богове и няма съмнение след техния трилър в AFC Championship миналия сезон (пак спечелен от Чийфс) и епоса тази нощ, че това са двамата млади куотърбек асове, които ще доминират лигата. И ще се срещат честичко преди Super Bowl от тази страна на решетката. Канзас Сити - Бъфало има потенциал да се превърне в класиката на десетилетието, в чиято втора година влизаме.

Девин Сингълтери откри с тъчдаун в първата атака на Билс - 7:0. В отговор Махоумс отнесе топката през половината терен, за да стигне почти до 20-ия ярд пред ендзоната на Бъфало. После повтори изпълнението - още една солова атака с топката и 7:7.

Двата тима размениха тъчдаун във втората четвърт, в третата Канзас стигна до 23:14, за да дойде моментът на Алън. Той хвърли 75-ярдов пас към Гейбриъл Дейвис - изумително изпълнение, за втория тъчдаун на №13 в мача. 23:21.

Домакините добавиха фийлд гол и 9 минути преди края Бъфало тръгна в атака, изоставайки с пет точки. Алън успя на 4-ти даун, остави живо нападението, а после хвърли великолепен пас към Дейвис за третия му тъчдан! Билс игра за две допълнителни точки и смелото решение успя - 29:26 за гостите само 1:54 минути преди края!

Махоумс пое палката на шоуто под огромно напрежение. Какво напрежение?! Топката бе хвърлена в ръцете на турбото Тайрик Хил, който я пое в центъра и избяга 50 ярда с нея за тъчдаун!

57 секунди преди края Алън трябваше да измисли отговор, Канзас водеше с 33:29. Оставаха само 17 секунди, когато Джош хвърли поредното торпедо през центъра от 26 ярда в ендозаната и Бъфало поведе - 36:33!

Но Супермен Махоумс успя някак за десетина секунди да докара топката до фийлд гол дистанция, а от 49 ярда Харисън Бъткер стреля точно и изравни. Такава драма не се вижда в никой друг спорт - за 114 секунди бяха реализирани 25 точки и водачеството се смени три пъти.

В овъртайма монетата падна на страната на Канзас, който получи първа атака. Махоумс я оркестрира перфектно, завърши я с пас в ръцете на тайд енда Травис Келце (снимката горе) - тъчдаун и край на драмата! 42:36. Велик, паметен мач за историята. След края Махоум отиде при Алън и го прегърна, сочейки към екзалтираната публика на своя тим да го аплодира. Респект за Джош и за всеки от двата отбора, допринесли за незабравимия мач.

Канзас Сити е на един мач от трети пореден Super Bowl. За четвърти пореден сезон ще приеме AFC Championship срещата. Това е ерата на Махоумс, който играе четвъртия си сезон като основен куотърбек. Това е династия и доминация. И ако има някой отбор, който може да я застраши в следващите години в AFC, това са чудесните Билс с Алън.

По-рано Тампа Бей прие ЛА Рамс в друга класика, отново предавана по MAX Sport 2 HD. Съвсем различен като развой, мачът също държа на ръба на напрежението всеки фен. Гостите спечелиха с 30:27, след като успяха да пропилеят преднина от 24 точки преди това.

Рамс разпиляха атаката на шампионите през първото полувреме и поведоха с 20:3, а Том Брейди имаше нужда от медицинска намеса през почивката. Вон Милър разби и окървави устната му при поредния сак, който ветеранът изтърпя. Гостите стигнаха до 27:3 само седем минути преди края на третата четвърт, като на Тампа трябваше чудовищен обрат.

Но Брейди неслучайно носи прозвището Comeback Kid. Той някак събра концентрация у себе си и в отбора, който изглеждаше разбит от агресията и прецизната игра на Рамс.

Танкът Роб Гронковски помогна с ключови хващания, Майк Евънс се включи в играта, а рънинг бекът Леонард Фурнет, наричан Плейоф Лени, стигна до осмия си тъчдаун в едва седем мача от постсийзъна.

Шампионите реагираха по шампионски - при 13:27 само 4 минути преди края на четвъртата четвърт, Брейди заигра бързо и прецизно - 77 ярда с три хвърляния за 40 секунди, тъчдаун.

Последва отнета топка, изпусната от рънинг бека на Рамс - нов шанс за Брейди. И пак Фурнет - нов тъчдаун, довел до изравняване. Невероятно, но Тампа навакса 24 точки изоставане за 20-ина минута. И 14 само за 4 минути!

Но Мат Стафорд имаше последната дума. Хвърли над 50-ярдов пас към Купър Къп, който улови и влезе в последните 10 ярда пред ендзоната. Четири секунди преди края - фийлд гол позиция от 30 ярда за Рамс, която да им спечели мача. Мат Гей не сбърка - 30:27 за гостите!

Така три от четирите дивизионни плейофа бяха решени с шут в последната секунда. Уникално. Един отиде на овъртайм в мача на сезона.

Брейди напусна разочарован игрището, но той остава рекордьор с 35 плейофни победи в кариерата си. Въпросът оттук нататък е дали ще го видим отново на терена.

Ще бъде на 45 години, когато започва следващият сезон...

Ясни са двата шампионски мача в отделните конференции, които ще определят финалистите на Super Bowl: