Стабилен Беретини е на първи 1/4-финал на Australian Open в кариерата си

Първата ракета на Италия Матео Беретини вече може да се похвали с най-доброто си представяне на Australian Open, след като днес се класира за първи път в кариерата си за четвъртфиналите на първия турнир от “Големия шлем” за годината. Поставеният под №7 в схемата срази испанеца Пабло Кареньо-Буста със 7:5, 7:6(4), 6:4 в последен мач от днешната програма на централния корт “Род Лейвър Арена”. Така Беретини продължава възхода си в Мелбърн през годините, след като през 2020-а достигна до втория кръг, а през миналата година се поздрави с 1/8-финал.

За място на полуфиналите Беретини ще се изправи срещу французина Гаел Монфис, който все още не е загубил сет в Мелбърн тази година. Световният №20 надигра сърбина Миомир Кецманович с 3:0 сета, а преди това постигна последователни победи над Федерико Кория, Александър Бублик и Кристиан Гарин.

Беретини бе изключително стабилен при сервис геймовете си, като не допусна нито един пробив срещу подаването си през целия обем на срещата. 25-годишният италианец регистрира 28 аса на сметката си, вкарвайки цели 77% от първия си сервис и печелейки 87% от разиграванията на него (62/71). Финалистът от миналогодишното издание на “Уимбълдън” записа 57 печеливши удара срещу 27 непредизвикани грешки, докато Кареньо-Буста се отчете с 29 уинъра и 30 неточности.

Това беше и най-лесната победа за Беретини от началото на Откритото първенство на Австралия, след като в първите си три двубоя винаги губеше поне по един сет. Той стартира участието си с успех с 3:1 над Брендън Накашма, а след това надигра Стефан Козлов със същия резултат. В третия кръг италианецът елиминира испанската сензация Карлос Алкарас след супертайбрек в петия сет.

Победата за Беретини над Кареньо-Буста дойде чрез два късни пробива и един спечелен тайбрек. В първия сет италианецът проби своя съперник на нула в 11-ия гейм, за да го вземе със 7:5, след което последва тайбрек във втората част, в която Беретини отново показа повече аргументи от Кареньо-Буста, за да го вземе със 7:4 точки. Поставеният под №20 испанец бе на прав път да изравни резултата в третия сет при 5:5, но допусна пробив от 40:0, което сложи край на участието му в Австралия за тази година.

Снимки: Gettyimages