Исландия изненада олимпийския шампион Франция и му нанесе поражение на Европейското по хандбал

Олимпийският шампион по хандбал Франция изненадващо претърпя поражение с 21:29 (10:17) от Исландия във втората си среща от втората групова фаза (поток 1) на Европейското първенство за мъже.

"Петлите", които до този момент бяха непобедени, не успяха да се справят със здравата защита на северняците.

В друга среща от групата Дания успя да пребори борещия за оцеляването си отбор на Хърватия и се наложи с 27:25 (12:11). Датчаните имат 6 точки и са на върха, гледайки към полуфиналите. В групата Исландия и Франция са с по 4 точки, като битката ще бъде между тези три състава. Първите два отбора от всяка група във втората фаза отиват на полуфинал.

Хърватия става вторият отбор след Полша, който си тръгва след изиграни по два кръга във втората групова фаза.

Нидерландия регистрира първа победа в този етап, надделявайки над Черна гора с 34:30 (18:16). Голмайсторът на първенството до момента Кай Смитс вкара 9 гола за "Лалетата" и вече има 45 попадения от началото на първенството.

Исландия пък постига първа победа над този съперник в мачовете по между им. Омар Инги Магнусон вкара 10 гола за Исландия, а Виго Кристиансон добави 9. За французите по 5 точни попадения записаха Аймерик Мине, Никола Турна и Юго Деска.

След като победиха преди няколко дни Хърватия, черногорските хандбалисти изпуснаха шанса да направят чудото и срещу Нидерландия, въпреки че в началото доминираха и водеха с 4 гола. Но за техен лош късмет поредица от непредизвикани грешки позволи на Нидерландия да обърне до два гола на почивката. През второто полувреме на сцената излезе фантастичният вратар Тайс ван Лювен и спаси 14 изстрела общо.