Дания и Норвегия постигнаха победи в основната групова фаза kd Eвропейското

Отборите на Дания и Норвегия записаха победи в основната групова фаза на европейското първенство по хандбал за мъже, което се провежда в Унгария и Словакия.

Дания надигра Исландия с 28:24 (17:14) в Будапеща в късната среща от Група 1, постигайки четвъртата си поредна победа на шампионата и излезе на второ място във временното класиране с 4 точки, колкото има и лидерът Франция. Двата тима влязоха в този етап с по една победа, която се зачита от предварителната групова фаза. Съставът на Исландия заема третата позиция с 2 точки в актива си.

Вратарят на датчаните изигра силен мач, а с девет попадения се отличи Матиас Гидсел. Дания ще играе срещу Хърватия в следващия си двубой на европейското, а исландците ще се изправят срещу Франция.

Тимът на Норвегия надви Полша с 42:31 (21:15) в последния мач за деня снощи в Група 2 в Братислава и записа втори пореден успех. Норвежците са втори в подреждането с 2 точки, а начело е Испания с 4. Скандинавците поставиха рекорд по отбелязани голове в един мач и изравниха най-резултатната си победа на европейско първенство. Те реализираха три попадения повече от предишния си рекорд срещу Австрия през 2018 година. Хандбалистите на Полша заемат последното, шесто място в тази група без точка до момента.

В 30-ия си мач на еврошампионат Сандер Сагосен стана 20-ият играч в историята, който достига 150 попадения, след като реализира осем през първото полувреме на мача с Полша и завърши с девет на сметката си. Себастиан Бартолд реализира най-много - 10 за Норвегия, събра общо 28 в турнира и излезе втори в реализаторската листа, на осем от лидера Кай Смитс от Дания.

По-късно днес са мачовете: Русия - Испания, Полша - Швеция и Германия - Норвегия.