Полша и Германия си гарантираха класиране за втората фаза на Европейското

Полша и Германия постигнаха втори победи в група D на Европейското първенство по хандбал и си гарантираха класиране за втората фаза. Полша спечели с 29:20 над Беларус, а Германия победи Австрия с 34:29.

Поляците са на върха в класирането в потока с по-добра голова разлика, а Германия е 2-ра също с 4 точки. Загубилите отбори отпадат от битката за втората групова фаза.

Германците изоставаха с 15:16 на полувремето, но още веднага след началото на втората част направиха обрат. Тимо Кастеринг вкара 9 гола за Германия, Себастиан Хайман, Лукас Мертенс и Кристоф Щайнерт добавиха по 5. За Австрия също с 9 завърши Себастиан Фримел.

В група В домакините от Унгария постигнаха първа победа, записвайки драматичен успех с 31:30 над Португалия. Исландия също се наложи минимално над Нидерландия с 29:28. Въпреки втората си победа в групата, отборът на Исландия също не може да е спокоен, защото може да отпадне заради евентуална въртележка.

Унгария изоставаше с 14:15, но в крайна сметка с 8-те гола на Доминик Мате успя да изтръгне първата си победа. Мате Лекай вкара 6 за унгарците, а Мигел Соареш, Руи Силва Соуса и Антонио Родригеш вкараха по 5 за Португалия.

Истинско дерби сътвориха Исландия и Нидерландия, като голмайсторът на първенството Кай Смитс записа 13 гола за Лалетата. Сигвалди Гудьонсон наниза 8 гола за исландците, които контролираха по-голямата част от мача. В един момент те поведоха дори с 5 гола - 20:15 и 22:17, но 7 минути преди края резултатът беше изравнен 26:26.

В последните 2 минути по едно попадение на Гудьонсон и Арон Палмарсон осигуриха успеха. Палмарсон завърши със 6 точни попадения.

В класирането в групата Исландия има 4 точки, а Унгария и Нидерландия по 2. Португалия е на последното място с 0.