Секунди не стигнаха на Барселона да се изкачи до трето място и да набере самочувствие за Ел Класико

Барселона остана на секунди от трета поредна победа, след като допусна изравнителен гол в 89-ата за крайното 1:1 при гостуването си на Гранада в мач от 20-ия кръг на Лига. Пропуснатият успех лиши каталунците от изкачване до трето място. Люк де Йонг изведе “лос кулес” напред в 57-ата минута, но Антонио Пуертас изравни в края. Този двубой идва преди дербито с Реал Мадрид идната сряда (12 януари) от турнира за Суперкупата на Испания.

Незадоволителният за Барса резултат дойде, след като отборът отправи само един точен изстрел - при гола на Де Йонг, а в 80-ата минута Гави беше изгонен за втори жълт картон. Жерард Пике можеше да бъде отстранен за същото в 85-ата, но съдията като че ли го пожали. През първото полувреме пък реферът подмина спорна ситуация за дузпа в полза на “блаугранас”, а друго попадение на Де Йонг не беше зачетено заради засада. Хубавото за отбора е, че той няма загуба в пети пореден мач.

Треньорът на Барса Чави Ернандес започна с Люк де Йонг като централен нападател, подпомаган от Усман Дембеле и Феран Жутгла. Повторен дебют за клуба в шампионата направи Даниел Алвеш, с което се превърна в най-възрастния футболист на "блаугранас" с участие в първенството - 38 г. и 247 дни. Бразилецът се представи отлично, като се отечете с асистенция - негова 102-ра за Барса, а и спря няколко ключови атаки на съперника.

17 Гранада - Барселона

Френки де Йонг е един от многото контузени, а на пейката беше оставен Мемфис Депай. За вратаря Марк-Андре тер Стеген това беше двубой №200 в испанския шампионат. Както и срещу Майорка преди седмица, германецът показа класа, отразявайки няколко опасности. В края обаче и той нямаше какво да стори.

Гранада не е за подценяване, защото е един от тимовете в най-силна форма в испанското първенство с три победи в последните пет кръга до днес, включително такава над Атлетико Мадрид. Алекс Коладо, който преди часове беше преотстъпен от Барселона на Гранада, беше резерва и през втората част се появи в игра.

Мачът стартира с положения и пред двете врати. В 8-ата минута Люк де Йонг засече топката с глава в мрежата на домакините, но попадението не беше зачетено. Повторенията показаха, че нидерландецът не е бил в засада при паса на Гави към него, но в такава е бил младият испанец секунди по-рано по време на атаката.

Малко по-късно Де Йонг поиска дузпа след единоборство с футболист на Гранада, но съдията подмина тази ситуация.

Тер Стеген блесна със спасяване в 26-ата, когато Дарвин Мачис шутира опасно по земя. Барса водеше играта, но не стигаше до чисти положения. Дембеле се опитваше сам да завършва почти всяка атака, която минаваше през него, но ударите му бяха далеч от целта.

Чак минута преди паузата феновете се раздвижиха, но тогава реферът не даде нарушение близо до наказателното поле на каталунците, след като топката срещна ръката на Серхио Бускетс. Тимът на Чави завърши първата част без нито един удар в очертанията на вратата.

"Лос кулес" за малко да допуснат гол в 52-ата минута, когато Ерик Гарсия падна контузен на земята, а неговите съотборници се разсеяха и се стигна до удар на Луис Суарес, който обаче профуча над гредата. Испанският бранител беше заменен от Клеман Лангле.

Барса успя да излезе напред в 57-ата, когато Даниел Алвеш центрира и Де Йонг се справи с опеката си, за да забоде топката с глава за 1:0. Това се оказа единственият точен изстрел на тима за цялата среща.

Скоро след това Чави извади голмайстора Де Йонг и Жутгла, вкарвайки Мемфис и младия египтянин Абде. Последният се оказа доста опасен и в 76-ата за малко да направи 2:0 с удар с десния крак.

Футболистите на Гранада не притесняваха кой знае колко опонента си от "Камп Ноу", но в 80-ата минута Гави получи втори жълт картон и беше изгонен, което означаваше главоболия за гостите. Късметът покри Барса в 85-ата, когато Пике влезе остро в краката на играч на съперника, а вече веднъж беше предупреден официално. Съдията обаче не му вдигна втори, макар да имаше основания за това.

Логично в края в наказателното поле на Барса стана "горещо" и в 89-ата Пуертас "закова" изравнителен гол с неспасяем шут.

Сега каталунците бързо трябва да превключат, защото заминават за Саудитска Арабия. Там в сряда, в град Джеда, ще спорят с Реал Мадрид в полуфинал от турнира за Суперкупата на Испания. При успех тимът ще играе и финал на 16 януари срещу Атлетико Мадрид или Атлетик Билбао, които са съперници в другия полуфинал в четвъртък.