Сервис-бот и две грешки в тайбрека спряха Григор Димитров за финала в Мелбърн

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров не можа да се класира на финала на турнира от сериите АТР 250 в Мелбърн след драматично поражение в оспорван дуел с 5:7, 6:7(9) срещу типичния сервис-бот от САЩ Максим Креси.

Гришо имаше възможността за първи път от Ротердам 2018 година да стигне финал, но се препъна в препятствието преди него, както се случваше и в предишните му седем участия на такава фаза оттогава. Днешният съперник на българина беше същински бомбардировач от начален удар, който изпълняваше дори вторите си сервиси със средно над 190 км/ч и само няколко секунди разконцентриране в края на първия сет донесоха предимство на Креси.

В последните два сервис-гейма на новия член на топ 100 Григор имаше шансове за пробив, но точно тогава идваха безпощадните стрели от началния удар на американеца. В тайбрека пък Димитров имаше два сервиса, с които да вкара мача в трети сет, но направи нехарактерни две грешки от форхенд от водещи позиции. Впоследствие Гришо отрази три мачбола, но при четвъртия не успя и трябваше да приеме поражението.

Все пак, българинът отново демонстрира борбеност и непримиримост, с каквито се отличи в предишните си два двубоя в Мелбърн, когато постигна обрати и направи пробиви в моменти, когато съперниците му Факундо Банис и Ботик ван де Зандсхулп сервираха за победата.

Първи сет

Григор записа две точки след разминаване на сервиращия съперник, но Креси проведе подаването си както се очакваше - с постоянни атаки към мрежата след началния удар и търсене на завършващи волета - 0:1. Димитров се справи с първата си задача да си вземе сервис-гейма без никакви проблеми, като все пак направи впечатление желанието на американеца да посреща навътре в корта и да търси уинър с всеки удар.

Креси изобщо не се церемонеше с изпълнението дори на втори сервис, който му достигаше до 198 км/ч, като с изключение на изящен лоб от страна на Димитров, взе убедително подаването си за 1:2. Българинът отговори подобаващо на предизвикателството, макар че направи първата си двойна грешка, но иначе контролираше разиграванията след началния си удар с перфектни форхенди.

Ас номер 2 и още три волета на мрежата веднага след сервис осигуриха на американеца нов комфортен гейм, като той продължаваше да се държи като бот - 2:3. Най-дългото разиграване от началото на мача изненадващо беше спечелено от американеца, който демонстрира добра защита и пъргавина от основната линия, а Григор сбърка форхенд пред опразнената лява половина на корта. Въпреки тази малка засечка, той нямаше проблеми да спечели сервис-гейма си с предимно къси точки за 3:3.

Два превъзходни ретура - един уинър от форхенд и един, който прати топката ниско в тялото на излезлия напред съперник - позволиха на Григор за първи път в мача да стигне до 30-30 на посрещане. Следващите две "разигравания" обаче безпроблемно отидоха на сметката на Креси, който поведе с 3:4. Гришо направи още една двойна грешка при 30-0, но иначе записа два аса (общо вече три в мача) и поддържаше нивото на съперника си по отношение на безметежните сервис-геймове - 4:4.

С изключение на хубав минаващ форхенд от Димитров, Креси пак си взе подаването практически без игра, недавайки никакъв шанс на противника да се включи в някакви разигравания след началния удар. При 40-15 все пак Гришо направи гениален ретур-уинър от бекхенд само с движение на китката, но нямаше шанс за повече - 4:5. Димитров регистрира първия гейм на нула в мача и направи резултата 5:5 във вече заключителния етап от сета. Креси отговори по същия начин на предизвикателството с подаване без загубена точка и си гарантира поне тайбрек - 5:6.

С форхенд и бекхенд в мрежата Григор за първи път изпита проблеми при свой начален удар и изостана с 15-30, след което пресили пак с предната страна на ракетата си и трябваше да защитава първите точки за пробив в мача. С бекхенд-уинър от ретур Креси поведе в сетовете с 5:7 за 43 минути игра.

Втори сет

Хубав минаващ бекхенд край мрежата на Димитров му позволи да направи резултата 30-15, но това беше и единственият случай, в който двамата влязоха в разиграване след нестихващите бомби от сервис на американеца. Креси вече имаше 7 аса на сметката си срещу 3 на българина. Григор също реализира една директна точка от начален удар, но противникът му вкара два много неприятни бекхенд-ретура и си заслужи равенство 30-30. Все пак, до драма не се стигна и бившият номер 3 в света изравни резултата на 1:1 гейма.

Креси не спираше със забележителното си представяне при началните удари и взе подаването си на нула за 1:2. Надлъгването продължи с добре проведен сервис-гейм и от страна на българина за 2:2. Американският бот не престана да засипва със стрели съперника си от начален удар и се доближи до целта си още повече при 2:3.

Размяната на безпроблемни сервис-геймове продължи до 3:4, а след това Григор трябваше да се справя със ситуация 30-30, която на фона на мача изглеждаше като аномалия и голяма възможност за посрещащия. Тъй като първия сервис не влизаше, бекхенд-ретур уинър от страна на Креси му осигури шанс за пробив, но после опита му за същото изпълнение не се получи. Гришо записа осми ас, но трябваше да премине през още едно равенство, защото бомбите от ретур не спираха и беше записана нова директна такава точка от американеца. В крайна сметка Димитров си взе сервис-гейма и се избави от неприятната ситуация за 4:4 с деветия ас.

Григор вкара един хубав ретур-уинър от форхенд, а при 40-15 съперникът направи едва третата си двойна грешка. Много качествен ретур прати топката ниско в тялото на излизащия Креси и сбърканото му воле за първи път вкара подаването му в дюс. Американецът си изпълни сервис-воле за авантаж, но Димитров хвана линията със следващия си ретур от бекхенд и провокира ново равенство. Мина се през още един дюс, благодарение на магическо изпълнение от форхенд-ретур на българина, който секунди по-късно си заслужи първия брейк-бол в мача с минаващ бекхенд. Той обаче беше неутрализиран от Креси със сервис-воле, а после се стигна и до авантаж за сервиращия, но Григор се добра до нов дюс с минаващ форхенд. Ас номер 15 отново наклони везните в полза на новия член на топ 100 и после любимото упражнение с воле след диагонален сервис в полето за предимство му осигури гейма за 4:5.

Григор не се разсея от пропуснатата възможност да направи пробив в предишния гейм и си взе подаването убедително за 5:5. Два поредни качествени ретура на българина му позволиха да поведе с 0-30 на посрещане, но Креси веднага намали изоставането си с ас номер 16. Нов хубав начален удар по диагонала осигури и равенство на американеца, но третата му двойна грешка (втори сервис със 198 км/ч) доведе до брейк-бол. С излизане на мрежата обаче той го неутрализира, а със същото поведение стигна и до авантаж. Великолепен Димитров обаче предизвика овациите на феновете си с марков минаващ бекхенд по диагонала за нов дюс, след което дойде и втория шанс за пробив с нова двойна грешка.

И той не беше материализиран, благодарение на бомба от сервис на Креси, само че поредната порция гений на българина го изведе до трети брейк-бол. Въпреки че този път влезе в разиграване, то американецът излезе на мрежата и завърши с воле за четвърти дюс. Още два минаващи форхенда на Григор не позволиха на противника му да приключи гейма, а той навлезе в седми дюс. Трета двойна грешка подари четвърти шанс за пробив на Димитров, но той не се възползва от него след пресилен минаващ форхенд в движение.

В крайна сметка маратонският (около 15 минути) гейм отиде на сметката на Креси и той поведе с 5:6.

Григор отново запази необходимата концентрация и сравнително лесно и бързо спечели подаването си, за да вкара сета в тайбрек. В него грешка от воле пред празен корт на Креси дадоха ранен мини брейк на българина при 1-0, но той пък направи двойна грешка и веднага възстанови паритета. Ас номер 10 на Гришо бе последван от хубав бекхенд-ретур и нов мини пробив за 5-3, а после същото упражнение затрудни американеца и той сбърка волето за 6-3. Димитров направи неочаквана непредизвикана грешка от форхенд по обратния диагонал от водеща позиция, а после пак пред празен корт прати топката в мрежата с предната страна на ракетата си - 6-5. Креси направи ас и изравни точките, а после с хубав сервис дори стигна до мачбол при 6-7.

Григор убедително отрази възможността на съперника с хубава комбинация от форхенд по правата и бекхенд-воле, за да изравни на 7-7. Продължително разиграване от 22 удара не беше проведено оптимално от Димитров, а съперникът му два пъти имаше късмета да намери линията и да дочака грешка - българинът сбърка воле след неубедително излизане на мрежата. Изключителен обаче беше начинът, по който Гришо отрази втория мачбол след добър ретур и великолепен минаващ форхенд. При 8-9 все пак бившият номер 3 отново трябваше да отразява мачбол, но вече на свой сервис, като се справи с форхенд-уинър по правата. Той обаче допусна нов мини пробив и съответно противникът му получи възможност отново да затвори мача зад свое подаване. Този път американецът се справи и се класира на финала след 124-минутна битка.