Барса си създаде проблеми, но не допусна изненада

Барселона започна защитата на Купата на краля с труден успех с 2:1 при гостуването на третодивизионния Линарес Депортиво. На почивката отборът на Чави Ернандес губеше след гол на Уго Диас в 19-ата минута, но през второто полувреме включването на някои от опитните играчи даде резултат и "блаугранас" направиха обрат. в 63-ата Усман Дембеле изравни, а в 69-ата минута се разписа и Феран Жутгла. Двата отбора никога не бяха излизали един срещу друг, но по-рано през сезона вторият състав на каталунците, който също се състезава в третото ниво на испанския футбол, победи този съперник със същия резултат на същия стадион.

По пътя към 1/16-финалите Линарес Депортиво елиминира последователно Химнастик (Тарагона) и елитния Алавес. Освен това, тимът нямаше загуба в 8 поредни официални мача. Домакините дадоха сериозен отпор на именития си противник, но разликата в класите си каза думата.

Многото контузени и заразени с COVID-19 поставиха Чави Ернандес в трудна ситуация, но дори със състав, в който фигурираха няколко непознати младоци, Барселона успя да постигне важна победа с 1:0 при визитата си на Майорка през уикенда. Някои от тези момчета бяха на терена и днес.

Новината в стартовите 11 на “блаугранас” беше появата на Даниел Алвеш, който действаше като дясно крило. Това бе първи мач за бразилския ветеран след завръщането му в клуба. На вратата застана Нето вместо Марк-Андре тер Стеген, а от основните футболисти започнаха единствено Серхио Бускетс, Жорди Алба, Роналд Араухо и Ерик Гарсия. В нападение си партнираха Феран Жутгла, Илиас Нахомаш и Нико Гонсалес.

Усман Дембеле бе сред резервите, както и Жерард Пике и Френки де Йонг. От групата заради стомашни проблеми отпаднаха Клеман Лангле и Самюел Юмтити. Авторът на победния гол срещу Майорка Люк де Йонг пък не игра заради наказание, получено с екипа на бившия му отбор Севиля.

В състава на Линарес Депортиво единственият чужденец бе вратарят Брима Разак. Старши треньорът Алберто Гонсалес заложи на двама нападатели в лицето на Уго Диас и Нандо Копете.

Барселона е рекордьор по спечели национални купи - 31. Каталунците триумфираха с отличието 5 пъти в последните 7 години. Линарес пък за първи път достига до 1/16-финалите.

Роналд Араухо можеше да открие за Барса още в 5-ата минута след центриране от корнер и удар с глава, но топката премина покрай вратата. Домакините не изглеждаха смутени и опитаха няколко интересни атаки по фланговете, а Франк Карнесер отправи силен, но и много неточен изстрел.

В 18-ата минута Илиас Ахомаш беше изведен на добра позиция, но не уцели вратата. Секунди по-късно центриране отдясно завари неподготвени бранителите на "лос кулес" и Уго Диас се разписа с глава, хвърляйки в екстаз феновете на Линарес Депортиво.

Естествено, Барселона веднага потърси отговор, но Разак спаси удар на Нико Гонсалес. Жутгла също не затрудни ганайския страж, а халфовете на каталунците допускаха доста елементарни грешки при подаванията. В 34-ата минута гостите органзираха най-добрата си атака до момента, но изстрелът на Нико Гонсалес беше блокиран.

Рики Пуч се губеше в средата на терена, а в 42-ата минута пропусна отлична възможност да изравни. Топката бе центрирана от десния фланг и стигна до халфа на Барса, който сякаш се изненада и шутира в аут. В самия край на полувремето Араухо още веднъж се извиси след статично положение, но и този път ударът му не попадна в целта.

Чави вкара тежката артилерия още за началото на втората част и в игра се появиха Пике, Де Йонг и Дембеле на местата на Араухо, Пуч и Ахомаш. Барселона трайно се настани в противниковата половина и изглеждаше, че голът е само въпрос на време.

Така и стана. В 63-ата минута Дембеле получи топката от Оскар Мингеса, напредна и прецизно я насочи в далечния ъгъл на вратата за 1:1. Дори изравняването не стъписа футболистите на Линарес Депортиво. техен гол беше отменен заради засада, а после опасно центриране като по чудо не беше засечено от Уго Диас.

Барса обаче нанесе втори удар в 69-ата минута. Нико Гонсалес изработи гола с хубав пас към Жутгла, а той с хубав удар по диагонала не остави шансове на Разак. Малко след това Френки де Йонг се контузи и беше заменен от Алваро Санц, а домакините нацелиха греда чрез Кристиан Караседо.

В 78-ата минута Дембеле се освободи в наказателното поле с елегентен финт и шутира с всичка сила в напречната греда. В 82-ата Карасеро стреля фалцово, но топката премина встрани от вратата. Последният шанс за гол се откри пред Алваро Санц, но сантиметри лишиха юношата на Сарагоса от попадение.

Следващия мач на Барселона е като гост на Гранада в събота. При победа, съчетана с грешна стъпка на някой измежду Атлетико Мадрид и Бетис, каталунците могат да се върнат в топ 4 на Ла Лига.