Холанд постави рекорд и поведе Борусия (Д) към победа

Борусия (Дортмунд) очаквано се справи у дома със закъсалия Гройтер Фюрт в мач от 16-ия кръг на германската Първа Бундеслига. "Жълто-черните" надделяха над съперника си с 3:0, въпреки че на моменти не бяха докрай убедителни като игрово представяне.

Първите два гола за Борусия отбеляза норвежката звезда Ерлинг Холанд. 21-годишният нападател бе точен в 33-ата минута от дузпа и в 82-ата. С тези две попадения той счупи рекорда за най-много голове, отбелязани от играч на Борусия (Дортмунд) в рамките на една календарна година в Бундеслигата. Холанд вече има 30, с едно попадение повече от Лотар Емерих (през 1966 година) и Пиер-Емерих Обамеянг (2015). Крайния резултат оформи резервата Дониел Мален с гол минута преди края.

В 21-ата минута Торган Азар получи извеждащ пас от Ерлинг Холанд в наказателното поле на Гройтер Фюрт, изпревари стража Саша Буркерт и порази целта, но впоследствие попадението бе отменено заради засада.

В 33-ата минута Ерлинг Холанд даде аванс на "жълто-черните" в резултата. Норвежецът бе точен от дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на футболист на гостите след удар именно на Холанд, при който топката бе насочена в очертанията на вратата.

До края на първата част гостите сътвориха една реална заплаха за вратата на Грегор Кобел, а в самия край на първата част имаше още работа за Буркерт, но до промяна на резултата не се стигна.

В 62-ата минута Гройтер Фюрт пропиля златен шанс за изравняване на резултата. Джейми Левелинг получи възможност да стреля от доста добра позиция, макар и не от идеален ъгъл към вратата на Кобел, не намери целта, а съотборникът му Хавард Нилсен не успя да играе с топката.

Стигна се до 82-ата минута, когато Холанд направи резултата 2:0 с удар с глава след центриране на Юлиан Брант. Отново Брант асистира този път на Дониел Мален в 89-ата минута. Нидерландецът получи топката в близост до противниковата врата, създаде си позиция за стрелба и стана автор на последния гол в двубоя.

Борусия е на второ място в класирането с 34 точки, на 6 зад лидера Байерн (Мюнхен). Гройтер Фюрт е на другия полюс, заемайки последната 18-а позиция с едва 4 точки.