Летящ Мохамед Салах изведе Ливърпул до голяма победа в мърсисайдското дерби

Ливърпул спечели мърсисайдското дерби срещу Евертън с 4:1. Отборът на Юрген Клоп разби градския съперник на "Гудисън Парк", а над всички отново бе блястящ Мохамед Салах. Джордан Хендерсън откри резултата в деветата минута преди първото попадение на Салах в 19-ата минута. Демарай Грей върна домакините в мача малко преди почивката. Египтянинът отбеляза второто си попадение в 64-ата минута, а Диого Жота се разписа в 79-ата.играят при резултат 1:4 на "Гудисън Парк".

"Червените" записаха четвърта поредна победа и вкара четири гола в трети пореден мач от първенството. Ливърпул стана първият отбор в историята на английския футбол, който бележи минимум два гола в 18 поредни мача във всички турнири.

Статуквото на върха се запази, тъй като Челси и Манчестър Сити също спечелиха. Ливърпул изостава на две точки от лондончани и на една от "гражданите". Евертън няма победа в осми пореден мач и затъва все повече.

Отборът на Юрген Клоп започна на много високо темпо и още преди да бяха изминали 90 секунди от началото на срещата можеше да открие резултата. След ъглов удар Матип бе оставен непокрит в наказателното поле, но ударът му с глава не беше точен. Секунди по-късно Мохамед Салах пропусна от отлична позиция. Той беше намерен от Жота с остро центриране на два метра от голлинията. Египтянинът не успя да насочи добре топката и тя отиде над вратата.

Евертън опитваше да играе агресивно и дори на моменти да пресира в полето на съперника, но оставяше много пространства. В шестата минута все пак домакините стигнаха до опасно центриране, което не бе завършено от Таунзенд. Пикфорд направи великолепно спасяване малко по-късно, когато Мане проби и намери Салах в наказателното поле.

Вратарят на "карамелите" обаче бе безпомощен в деветата минута, когато доминацията на Ливърпул даде резултат. Комбинация между Мане и Робъртсън завърши с подаване към Джордан Хендерсън на границата на наказателтото поле. Капитанът на "червените" завърши великолепно с удар с левия крак и откри резултата.

Гостите продължиха да създават в положения и в 15-ата минута Пикфорд отрази удар на Александър-Арнолд. Тимът на Бенитес правеше опити да атакува и пробив на Ричарлисон отдясно завърши с опасно центриране, но играч на Евертън не успя да засече топката. Ливърпул бе по-ефективен и в 19-ата минута поведе с два гола. "Сините" загубиха топката в полето на съперника, а доста от играчите им се бяха изнесли в предни позиции. Хендерсън изведе Салах с дълго подаване, египтянинът напредна и отлично завърши.

Отборът на Бенитес се размина с автогол в 22-ата минута, а в предни позиции Грей не успя да отправи удар след добра атака. Пред другата врата Пикфорд отново трябваше да се намеси и отрази силен удар на Мане. Последва период, в който играта бе накъсана и преобладаваха нарушенията. В 38-ата минута Евертън се върна в мача. Ричарлисон получи топката в полето на гостите и веднага я отправи към Демарай Грей, който запази концентрация и успя да я промуши през краката на Алисон. За тима на Бенитес това бе първи отбелязан гол от месец насам.

"Карамелите" се вдъхновиха от гола, но съперникът им можеше да си върне преднината от два гола секунди преди почивката. Центриране на Хендерсън намери Мане, който стреля с глава, но Годфри изби пред голлинията. Домакините също създадоха опасност в добавеното време, като удар на Дукуре бе блокиран.

Евертън излезе за второто полувреме с по-голяма увереност и надежди, че може да измъкне нещо от мача. Положенията обаче отново бяха пред вратата на домакините. Годфри успя блестящо да блокира удар на Мане, който отиваше към вратата. След почивката "карамелите" вложиха много усилия, но в играта им нямаше достатъчно качество.

В 64-ата минута интригата в двубоя реално приключи. Грешка на капитана на Евертън Шеймъс Коулман доведе до трети гол във вратата на Пикфорд. Бранителят получи трудна топка от Грей, но позволи на Салах да му я открадне. След това египтянинът включи на скорост, стигна до вратата и прати топката покрай вратаря.

Попадението сякаш пречупи "сините" и те се предадоха. Ливърпул обаче не спря да атакува, макар и на по-ниско темпо. В 79-ата минута Жота бе намерен от Робъртсън, овладя великолепно и от малък ъгъл изненада Пикфорд, като стреля нагоре.

ЕВЕРТЪН - ЛИВЪРПУЛ 1:4
0:1 - Хендерсън (9)
0:2 - Салах (19)
1:2 - Грей (28)
1:3 - Салах (64)
1:4 - Жота (79)