Младежите ни тотално надиграха, но не успяха да пробият Молдова и се отдалечиха от Евро 2023

България U21 тотално надигра, но не успя да победи състава на Молдова U21 в квалификационен мач от Група “Е” за Евро 2023. Двубоят се игра на стадион “Славия” и завърши при резултат 0:0. Българите натискаха през целия мач, но така и не успяха да пробият сгъстената защита на гостите. В 43-ата минута пък Молдова остана и с човек по-малко, след като Йесеану бе изгонен, но и това не помогна на “лъвчетата”. През втората част Минчев успя да се разпише, но голът бе отменен заради засада (49'). Добър мач направи футболистът на Колчестър Силвестър Джаспър, който, особено през първата част, създаваше всички по-интересни положения.

Филип Кръстев напусна лагера на България (U21) с вирусно заболяване

Началните минути на този мач не предоставиха кой знае какви интересни ситуации. Българите натискаха повече своя противник, но първата възможност дойде в 15-ата минута, когато Джаспър финтира добре съперник и центрира остро, а Бринзанюк без малко да си вкара автогол, след като се опита да изчисти с глава.

24 България U21 - Молдова U21

В последвалия корнер отново играчът на Колчестър центрира добре, Минчев отклони към далечната греда, където Симеон Петров засече, но вратарят на молдовците изби от голлинията. 3 минути по-късно пак Силвестър Джаспър бе в основата на атаката, когато успя от аутлинията да подаде по земя към Груев, но полузащитникът не успя да отправи хубав изстрел.

В 28-ата минута Йоан Стоянов проби много добре отдясно и пусна остър пас към Джаспър. Лявото ни крило опита удар с пета, но малко не му достигна да засече топката и да я прати във вратата. В 40-ата минута Даниел Лису опита късмета си, но стреля крайно неточно от границата на наказателното поле и не затрудни Дамян Христов.

В 43-ата минута молдовците останаха с човек по-малко. Тогава защитникът на гостите Динис Йесеану настъпи лошо Виктор Попов, което накара главният рефер да му покаже втори жълт картон, съответно червен, с който да го изгони от игра.

Така, въпреки всички добри предпоставки и по-добрата игра, България не успя да вкара и двата отбора се оттеглиха при резултат 0:0 на почивката.

4 минути след началото на втората част Груев центрира добре към Минчев и нападателят засече добре топката, като я прати във вратата на Агачи. Голът обаче бе отменен заради тънка засада на нападателя. Малко по-късно именно Минчев центрира към Станислав Шопов, който игра с глава, но изкара в аут.

В 55-ата минута влезлият като резерва Гаю отправи много коварен далечен удар, но Дамян Христов успя да избие. Веднага след това последва отговорът на българите. Най-активният на терена Силвестър Джаспър стреля прекрасно от около 20 метра, но Агачи спаси.

През следващите минути България правеше атака след атака, но така и не намираше път към вратата на гостите. В 71-ата минута Груев опита хубав изстрел от дистанция, но право в ръцете на вратаря. Последваха нови и нови нападения на “лъвчетата”, а пропуски направиха Марин Петков, Мартин Петков, Митко Митков и Илия Груев.

До края на срещата сценарият не се промени. Така, въпреки всичките 19 удара, които България отправи, нито един не успя да влезе във вратата на гостите.

С това равенство младежите ни остават на 5-ото място със 7 точки след първите 6 мача. С равен брой точки, но с по-добра голова разлика е отборът на Уелс, който е заема четвъртото място. Молдова е трета с 8 пункта.

БЪЛГАРИЯ U21 0:0 МОЛДОВА U21

Стартови състави:

България: 12. Дамян Христов, 3. Йоан Стоянов, 18. Атанас Чернев, 20. Симеон Петров, 2. Виктор Попов, 8. Илия Груев, 6. Валентин Антов, 7. Станислав Шопов, 14. Велислав Василев, 11. Мартин Минчев, 17. Силвестър Джаспър

Молдова: 1. Юлиан-Себастиан Агачи, 10. Серафим Кожокари, 4. Даниел Думбрувану, 3. Михаил Щефан, 5. Динис Йесеану, 2. Георге Брензанюк, 9. Вирджилиу Постолаки, 17. Ничита Мотпан, 8. Даниел Лису, 11. Ники Клешченко, 18. Владислав Блануца

Снимки: Спасияна Сергиева