Историческо! Първенецът на България ще играе в групите на Шампионската лига след 3:1 срещу Олимпиакос в Пирея 🏐

Първенецът на България Хебър (Пазарджик) се класира за груповата фаза в Шампионската лига по волейбол.

Българският първенец победи с 3:1 (21:25, 25:23, 25:19, 25:23) при гостуването си срещу Олимпиакос в среща-реванш от 3-ия квалификационен кръг в Лигата.

Първият мач преди седмица, игран в Пазарджик, завърши с успех 3:1 в полза на Хебър.

По пътя си към групите на най-престижния клубен турнир "тигрите" отстраниха още тимовете на Лас Палмас и Шахтьор Солигорск.

5 години след участието на Марек Юнион-Ивкони (Дупница), България отново ще има представител сред най-класните отбори в клубната надпревара на континента.

Хебър влиза в предварителна Група А на турнира, където съперниците ще му бъдат класните тимове на Ястржембски Венгел (Полша), КНАК Рьозеларе (Белгия) и Фридрихстафен (Германия).

Двубоят Олимпиакос - Хебър започна равностойно до 3:3. Домакините поведоха с 6:3 след блокаут на Херманс Еглескалнс. Латвийският диагонал атакува в аут и Хебър намали до 6:8. Тодор Алексиев игра с блокадата за 8:10. Ас на Никола Миялович даде преднина на Олимпиакос с 12:8. Гръцките волейболисти дръпнаха с 5 точки при 14:9. Якопо Масари намали до 11:15 с атака по правата от зона 4. Тодор Алексиев намали до 14:18. Нова успешна атака на Тодор Алексиев от зона 4 - 15:19. Двойна блокада спря атака на Тодор Алексиев - 15:20. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за шампиона на България. Виктор Йосифов атакува успешно в центъра за 16:20. Павле Перич завърши успешно пайп за 23:18. Троен блок спря атака на Павле Перич - 20:23. Олимпиакос стигна до геймбол при 24:20. Блокаут на Якопо Масари и 21:24. Двоен блок срещу Брадли Гънтър донесе успеха на Олимпиакос в първата част с 25:21.

Волейболистите на Хебър поведоха с 2:1 в началото на втората част. Тодор Алексиев атакува мощно по тройна блокада за 3:2. Якопо Масари атакува мощно от зона 4 за 4:3. Нова атака на Якопо Масари от зона 4 и 5:4 за Хебър. Ален Пайенк атакува в мрежата и тимът от Пазарджик поведе с 6:4. Олимпиакос изравни пир 7:7. Брадли Гънтър атакува мощно и изведе българския първенец отново напред с 8:7. Ас на Николай Къртев и 10:8. Втори пореден ас на Николай Къртев - 11:8. Димитриос Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Павле Перич бе хванат на блок. Успешна така на Херманс Егелескалнс  и Олимпиакос намали разликата само до 1 точка при 12:13. Мартин Коста Бланко взе прекъсване за Хебър. Тодор Алексиев атакува успешно от зона 4 за 14:12. Якопо Масари завърши дълго разиграване с атака по диагонала от зона 4 за 16:13. Олимпиакос успя да изравни при 17:17. Мощна атака в центъра на Виктор Йосифов и 20:19 за Хебър. При 20:20 Мартин Коста Бланко пусна Иван Станев на мястото на Брадли Гънтър, а Пламен Шекерджиев на мястото Гьорги Гьоргиев. Павле Перич изведе Олимпиакос напред при 22:21. Виктор Йосифов атакува остра топка в центъра за 22:22. Двойна българска блокада спря атака на гърците за Никола Миялович за 23:22. Димитриас Казазис взе прекъсване за "червено-белете". Херманс Егескалнс успя да изравни при 23:23. Двоен български блок спря атака на Херманс Еглескалнс и геймбол при 24:23. Якопо Масари атакува успешно по диагонала от зона 4 за 25:23.

Тодор Алексиев атакува успешно по диагонала за 2:0 в началото на третата част. Ас на Никос Зупани доведе до равенство при 4:4. Херманс Еглескалнс би сервис в аут и Хебър поведе със 7:5. Успешна атака на Херманс Еглескалнс и Олимпиакос поведе с 10:8. Блокаут на Брадли Гънтър и 0:1. Единична блокада на Виктор Йосифов донесе равенство при 11:11. Двоен блок на Виктор Йосифов и Тодор Алексиев спря атака на Никола Миялович - 12:11. Тодор Алексиев атакува безкомпромисно по диагонала от зона 4 за 14:12. Николай Къртев заби страхотна блокада и Хебър поведе с 18:15. Димитриас Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Никос Зупани би сервис в мрежата и Хебър дръпна с 20:17. Тодор Алексиев отигра успешно трудна топка от зона 4 за 21:18. Димитриас Казазис взе второто си прекъсване в третата част. Херманс Еглескалнс атакува в аут и отборът от Пазарджик поведе с 22:18. Тодор Алексиев преодоля тройна блокада за 23:19. Блокада на Виктор Йосифов и 24:19. Волейболистите на Хебър спечелиха третата част с 25:19 след атака на Якопо Масари и така тимът от Пазарджик се класира за участие в групите на Шампионската лига.

Мартин Коста Бланко даде почивка на Гьорги Гьоргиев, Теодор Салпаров, Николай Къртев и Якопо Масари, а на тяхно място в игра пусна Иван Станев, Петър Каракашев, Стойко Ненчев и Пламен Шекерджиев. Олимпиакос поведе с 10:6, но волейболистите на Хебър намалиха до 9:10. Стойко Ненчев изравни при 10:10. Ас на Пламен Шекерджиев и 12:11. Атака в мрежата на гръцките волейболисти и Хебър поведе с 13:11. Дмитриас Казазис взе прекъсване за Олимпиакос. Първенецът на Гърция изравни при 19:19. Атака на Стойко Ненчев донесе 20:20. Мартин Коста Бланко пусна в игра и останалите си резервни състезатели. Блокаут на Мартин Симеон изравни резултата при 23:23. Димитриос Казазис взе второто си прекъсване в 4-ия гейм. Блокада на Виктор Йосифов изведе Хебър до мачбол при 24:23. Волейболистите на Хебър спечелиха 4-ата част с 25:23 и мачът с 3:1 гейма.

Тодор Алексиев стана най-резултатен за Хебър с 13 точки (2 блока, 48% ефективност в атака, 30% перфектно и 35% позитивно посрещане - +9).

Якопо Масари добави още 11 точки (44% ефективност в атака, 67% перфектно и 67% позитивно посрещане - +5).

За състава на домакините Херманс Еглескалнс се отличи с 14 точки.

Президентът на Хебър: Посвещаваме този успех на Камило Плачи!

ОЛИМПИАКОС, ПИРЕЯ (ГЪРЦИЯ) - ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) 1:3 (25:21, 23:25, 19:25, 23:25)
ОЛИМПИАКОС: Константинос Стивакис 1, Херманс Еглекалнс 14, Никола Миялович 8, Павле Перич 8, Ален Паейнк 9, Никос Зупани 8 -  Димитрис Циаврас-либеро (Андреас Андреадис 1, Димитриос Хараламбидис, Анестис Далакурас, Димитриос Зизис-либеро)
Старши треньор: ДИМИТРИС КАЗАЗИС
ХЕБЪР: Гьорги Гьоргиев 2, Брадли Гънтър 6, Тодор Алексиев 13, Якопо Масари 11, Виктор Йосифов 8, Николай Къртев 4 - Теодор Салпаров-либеро (Иван Станев, Пламен Шекерджиев, Мартин Симеонов, Стойко Ненчев, Петър Каракашев-либеро)
Треньор: МАРТИН КОСТА БЛАНКО.