Григор си направи мача интересен, но премина през първия кръг в Париж

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров оправда статута си на фаворит и преодоля френския ветеран Ришар Гаске за 1 час и 47 минути игра с 6:1, 4:6, 6:2, за да се класира за втория кръг на "Мастърс"-а в Париж, където ще го очаква шампиона от 2018 година Карен Хачанов.

Гришо можеше да спечели и за по-кратко време, както и по-убедително, но подцени шансовете си за пробив във втория сет и позволи на иначе класния представител на домакините да върне интригата в двубоя. Все пак, най-добрите години на изящния с бекхендите си Гаске отдавна са зад гърба му, а и физическите му проблеми в последно време му пречат да се съревновава в кондиционно отношение с най-добрите. Димитров си свърши работата в третата част с пробив в началото и края му, като вече може да мисли за следващото си препятствие, което вероятно ще е по-сериозно в лицето на Хачанов.

Григор е полуфиналист във френската столица при последното си участие през 2019 година, като тогава по пътя си елиминира Юго Юмбер, Давид Гофен, Доминик Тийм, Кристиан Гарин и отстъпи на Новак Джокович в оспорван дуел.

"Наистина ли това беше 9-ият ни мач? Ришар е сериозен противник и е много опитен, като никога не трябва да бъде отписван. Нямаше шанс да го подценя в който и да е момент от мача и видяхте, че беше доста трудно. Наистина се наслаждавам на битките от бекхенд страната, такива по-различни двубои са много приятни за мен, защото са по-различни. В нито един момент нямах съмнение, че ще продължа напред", каза Димитров.

Той има вече 23 победи и 17 поражения през сезона до момента, като се е класирал на четвъртфинали пет пъти, а два пъти поред игра и полуфинали - в Сан Диего и Индиън Уелс. Той записа четвърта поредна победа над Гаске, макар двамата да не се бяха срещали от 2017-а насам, като иначе французинът е излизал победител в по-предишните им пет сблъсъка.

Срещу французина най-добрият ни тенисист реализира 25 уинъра и сбърка 16 топки, като поддържаше 75% успеваемост на първи сервис и 67% на втори. Срещу Хачанов той е спечелил единствения досегашен мач помежду им във Виена миналата година.

Първи сет

Григор започна с форхенд-уинър по обратния диагонал веднага след сервиса си, след което направи двойна грешка при повече риск в изпълнението на втория начален удар. Две поредни невърнати подавания някак компенсираха липсата на успешен първи сервис, а впоследствие атака към мрежата и завършващо воле приключиха гейма - 1:0.

Гаске умело използваше широчината на корта с бекхенда си и правеше впечатление, че цели форхенда на съперника при сервис и от двете страни. Григор сбърка два форхенда, но бързо след това се възползва от по-пасивна топка и вкара уинър със задната страна на ракетата. Французинът обаче също записа печеливш удар и изравни геймовете 1:1.

Григор направи неприятна грешка от форхенд пред опразнен корт и се стигна до 30-30, но с два невърнати сервиса се опази от допълнителни проблеми - 2:1. Димитров натискаше малко повече с форхенда си и си спечели две разигравания за 0-30, а първата грешка от бекхенд на Гаске означаваше два шанса за пробив. Ветеранът ги отрази и двете, като при последното разиграване българинът изгради добра атака на мрежата, но реши да не атакува минаващ удар и той се оказа на линията. Гришо предизвика нова грешка на съперника с мощен форхенд и си спечели още един брейк-бол, но не го материализира след илизане напред на Гаске и неуспешен лоб. Двойна грешка на 74-ия в света осигури четвърта възможност за пробив и този път вече Димитров го осъществи с няколко дълбоки форхенда - 3:1.

Пробивът осигури и самочувствие на Григор, който постепенно повишаваше нивото на отиграванията си и дори отбеляза уинър с къса топка от форхенд. Началният удар също изпълняваше функциите си, а с два атрактивни смача геймът бе спечелен на нула за 4:1. Още един бекхенд-уинър по обратната права задмина противника и Гришо поведе с 0-30, а нова двойна грешка донесе троен шанс за още един брейк. От третия опит българинът го направи с изключителна класа край мрежата и нова елегантна къса топка, този път от бекхенд, която предизвика аплодисменти за 5:1.

Уинър номер 10 (контрапие от форхенд), номер 11 (минаващ бекхенд по диагонала) и номер 12 (форхенд по оголена права) свършиха задачата на Димитров - 6:1 за само 28 минути.

Втори сет

Гаске напомни за голямата си класа с два бекхенда от най-високо качество, чрез които все пак успя да спечели първото си подаване, но губейки две точки в процеса, макар да сервираше с нови топки. Преди първия сервис-гейм на Григор за втория сет се появи статистика, която показа, че началният му удар е пласиран единствено по диагоналите и в нито един процент в тялото или по правата. За първи път в мача българинът трябваше да премине през ситуация 15-30, главно заради повишената агресия на Гаске от ретур на второ подаване. Именно в тези моменти обаче Димитров предложи разнообразие в сервиса си и успя да обърне за 1:1.

Две поредни грешки от бекхенд на Гаске го поставиха в беда при 15-40, но Гришо направи едва втората си непредизвикана грешка при опит за уинър от бекхенд и трябваше да се задоволи с дюс. Нов сбъркан удар по диагонала от задната страна на ракетата на французина обаче даде нова възможност на Димитров, но класно воле край мрежата на 74-ия в света възстанови паритета. Българинът отново не вкара бекхенд по правата и загуби гейма - 1:2.

Два поредни аса (номер 2 и 3) по диагоналите в двете половини на корта позволиха на Гришо да вземе бързо и лесно подаването си на нула за 2:2. Елегантен минаващ удар от форхенд и двойна грешка на съперника дадоха аванс на Димитров от 0-30, но пък два последователни аса този път на Гаске му позволиха да "изплува" и да поддържа интригата в сета - 2:3. Григор пак взе сервиса си без съпротива и поддържаше средно необходимо време под 2 минути и половина - 3:3.

Публиката също стимулираше допълнително Гаске, който независимо че имаше доста повече трудности на своите подавания, направи 3:4 и продължи да се опазва от неприятностите, които го съпътстваха в предишния сет. За първи път от началото на тази част пък ветеранът стигна до 30-30 на посрещане, главно защото сантиметри не стигнаха на Григор да направи невероятен удар покрай мрежата острани на корта. Все пак, до драма не се стигна и българинът изравни 4:4, но след това тенденцията Гаске да печели сервис-геймове след две загубени точки се спази - 4:5.

Димитров трябваше да сервира за оставане в сета и за първи път в мача допусна шансове за пробив, макар и доста бързо да ги неутрализира с повече дълбочина на форхендите. Неумело изградена атака на мрежата обаче даде на съперника нова възможност за изравняване на сетовете и с ретур-уинър от бекхенд Гаске успя да поднесе изненадата и да вкара битката в решителна трета част - 4:6.

Трети сет

След като не записа нито един бекхенд-уинър във втория сет (2 от форхенд и 2 аса), Григор направи точно това на старта на заключителната част, а после предизвика две грешки от страна на противника и поведе с пробив за 1:0. Българинът не допусна отпускане в отговорния следващ гейм и не загуби нито точка, провокирайки още неточности от ракетата на Гаске - 2:0. Минаващ бекхенд, плюс такъв по правата се превърнаха в две точки за Димитров в следващия гейм, но французинът също го матира с такова отиграване от основната линия. В крайна сметка 74-ият в света си спечели подаването и не позволи голямо изоставане в резултата - 2:1.

Григор допусна да се стигне до 30-30, но след това реализира изящна къса топка от бекхенд край мрежата, плюс любимото си драйв-воле от форхенд от средата на корта за 3:1. Изключителен минаващ бекхенд след атлетична защита от основната линия изведе българина до аванс от 15-30 в следващия гейм, а грешка от форхенд на Гаске доведе до шанс за пробив на първата ни ракета. Той обаче трябваше да отрази отличен сервис на французина и впоследствие минаващият му бекхенд не се получи, а качествен удар със задната страна на 74-ия в света му позволи да намали изоставането си на 3:2.

Нов качествен бекхенд на Гаске го изведе до 15-30, но две поредни прекрасни изпълнения с форхенд на Гришо обърнаха развоя на гейма, само че после за втори път липса на баланс при удар доведоха до неточности. Два последователни хубави сервиса, включително петия ас по диагонала, направиха резултата 4:2. Французинът направи пета двойна грешка, а после сбърка още два пъти и търпението в разиграванията на Димитров се отплати с нов пробив за 5:2.

Григор пресили два поредни удара и трябваше да премине през 15-30, но сравнително бързо се добра до мачбол след форхенд-уинър по правата и неточност от бекхенд на съперника приключи мача - 6:1, 4:6, 6:2 за 1 час и 47 минути.