Швейцария се разправи с Литва за едно полувреме и си гарантира минимум бараж за Катар

Швейцария победи с убедителното 4:0 в гостуването си на Литва. Тимът на Валдас Иванаускас, който само преди няколко дни надделя над българския национален тим с 3:1, днес се представи доста по-слабо и заслужено загуби. Попаденията в полза на играчите на Мурат Якин бяха дело на Брийл Емболо (31’, 45’), Ренато Щефен (42') и Марио Гавранович (90').

“Кръстоносците” изнесоха едно перфектно за тях първо полувреме, в края на което взеха преднина от три попадения. Резултатът бе открит в 31-ата минута, когато Брий Емболо изпревари пазача си при изпълнение на корнер и с много силен удар с глава отбеляза за 1:0. Те удвоиха преднината си три минути преди края на първата част, когато игрчът на Волфсбург Рене Щефан бе изведен отдясно и прехвърли технично вратаря на домакините за 2:0. Само минута по-късно “кръстоносците” се добраха и до трето попадение, когато след нов корнер цялата защита на Литва се размина с топката, която достигна до напълно свободния Емболи и той абсолютно необезпокояван прати топката в мрежата за 3:0.

След почивката темпото на срещата видимо спадна, а физическите сблъсъци се увеличиха. Все пак играчите на Мурат Якин създадоха още няколко добри шанс за попадение, но ги пропуснаха. Отново деен в предни позиции бе Брий Емболо, който се опитваше да осъществи своя хеттрик. В 82-ата минута Кристиан Фаснахт нацели дясната греда на Ернестас Шеткус след корнер. Швейцария постигна и четвърто попадение в самия край на мача, когато вратата на домакините бе превърната почти в стрелбище и след двойно спасяване на Шеткус след удари на Рубен Варгас и Фабиан Шар вкрайна сметка Марио Гавранович все пак прати топката в мрежата за 4:0.

С тази победа Швейцария заема твърдо второто място в нашата група с 14 точки, колкото има и Италия. С този резултат играчите на Мурат Якин си гарантираха участие минимум на бараж за класиране за световното първенство в Катар догодина.