Гол на Мактоминей в 94-тата минута донесе ценен успех на Шотландия в битката за второто място

Шотландия победи с 3:2 Израел на „Хемпдън Парк“ в драматичен директен сблъсък за второто място в квалификационна група „F“ за Мондиал 2022. Така „Тартановата армия“ вече има преднина от четири точки пред днешния си съперник. Гостите на два пъти повеждаха в резултата след голове на Еран Захави и Мунас Дабур. Шотландицте изравняваха чрез Джон Макгин и Линдън Дайкс. Последният пропусна и дузпа за „гайдарите“ в края на първото полувреме. Скот Мактоминей донесе победата на Шотландия в 94-тата минута.

Двата отбора изиграха много интересно и динамично първо полувреме. Още в петата минута гостите излязоха напред в резултата, след като Еран Захави изпълни много добре пряк свободен удар, пращайки топката в горния ъгъл. За нападателя на ПСВ Айндховен това беше 26-и гол в последните му 28 мача за национални отбор.

Чудесна атака на „Тартановата армия“ завърши с изравнително попадение в 29-ата минута. Анди Робъртсън и Тиърни направиха добро дойно около границата на наказателното поле, след което звездата на Ливърпул намери Джон Макгин, който си спря топката и с техничен удар стреля в далечния ъгъл.

Само две минути след това обаче Израел отново излезе напред. Топката бе центрирана от фал, Натхо я засече е наказателното поле, след което се получи серия от рикошети, Гордън изби, но право на крака на Дабур, който не сгреши от пет метра.

В края на полувремето домакините пропуснаха златен шанс да изравнят, след като получиха дузпа за нарушение срещу Били Гилмор. Линдън Дайкс обаче стреля ниско в центъра на вратата и Марсиано спаси.

В 55-ата минута Дайкс засече от воле центриране на Робъртсън отляво. Реферът първоначално отсъди нарушение на нападателя заради високо вдигнат крак, но след като изгледа повторение на ситуацията, зачете гола – 2:2.

Шотландия натисна, търсейки победата. В 72-рата минута ново попадение на Дайк бе отменено заради нарушение, а в 88-ата минута Марсиано спаси удар от няколко метра на Макгин. В четвъртата от шестте минути добавено време Скот Мактоминей донесе победата на домакините, след като засече топката почти от голлинията след центриране от корнер на Макгин, след което Хендри отклони към далечната греда.