Григор Димитров показа характер и е на полуфинал в Сан Диего

Най-добрият български тенисист Григор Димитров демонстрира, че постепенно си възвръща познатата форма. Първата ни ракета се класира за полуфиналите на силния турнир в Сан Диего, след като елиминира руснака Аслан Карацев с 6:1, 1:6, 6:2. В спор за място на финала хасковлията ще се изправи срещу Каспър Рууд.

Както показва резултатът, мачът премина на периоди, в които единият от двамата тенисисти доминираше в поредица от геймове . Димитров обаче се концентрира за най-важните точки в решителния трети сет и успя да наложи волята си над Карацев, от когото отпадна на четвъртфиналите на Australian Open.

“Стартирах силно, но във втория сет загубих два много важни гейма. След това имах пробив аванс, но Карацев продължи да ме притиска и трябваше да променя стратегията си. След първите 4 гейма на последния сет се чувствах по-уверен на корта. Взимах правилните решения, преследвах всяка топка и правех по-малко непредизвикани грешки. През цялата седмица тялото ми е добре, което ме радва”, сподели Григор след победата.

“Надявам се утре да играя на още по-високо ниво. Каспър Рууд прави много силна година и в един момент печелеше всички турнири, в които участва. Аз съм концентриран върху собственото си представяне и ще направя всичко по силите си, за да победя”, добави Димитров, който отново беше подкрепян от шумна българска агитка.

Григор допусна две двойни грешки в откриващия първи гейм, но не позволи да бъде пробит. Карацев беше доста по-убедителен и спечели подаването си на нула. При 2:1 в полза на Димитров той получи две възможности за пробив и съперникът му се пропука. Това вдъхна допълнителна увереност на българина, който взе петия гейм без да загуби точка. Последва нов пробив за Григор и първият сет отиде в неговата сметка за по-малко от половин час.

Карацев поиска медицински таймаут заради проблеми с окото, а след подновяването на играта започна да действа много по-агресивно и поведе с 3:1. В тези минути Григор Димитров страдаше най-вече от ниската ефективност на втория си сервис. Българинът сякаш се отказа да гони обрат в сета, а в шестия гейм допусна обрат от 40:0. За Карацев не беше проблем да изравни резултата с още един гейм, в който не даде точка на противника си.

Третият сет предложи най-сериозна интрига. Началото бе по-добро за Димитров, който се възползва от двойна грешка на руснака и дръпна с 2:0. Родният тенисист затвърди пробива с уверена игра от дъното на корта, но Карацев не смяташе да се предава. Той спаси две точки за пробив и запази шансовете си за краен успех. В следващия гейм Григор не беше прецизен в отиграванията си и авансът му почти се стопи. Българинът обаче реагира позитивно и на свой ред реализира брейк, оказал се ключов за победата. При 4:2 Димитров вдигна публиката на крака с перфектен минаващ удар и се доближи само на гейм от успеха. Нервите на Карацев не издържаха и след час и 51 минути мачът приключи.

За Григор предстои първи полуфинал през 2021 година, след като през целия сезон беше преследван от контузии. В днешния мач българинът реализира 50% от точките си за пробив, направи два аса и допусна 6 двойни грешки, но те не се оказаха фатални.

В другия полуфинал съперници ще са Андрей Рубльов и Камерън Нори. Водачът в схемата Рубльов отстрани Диего Шварцман с 6:1, 7:5, а Нори елиминира Денис Шаповалов с 6:3, 6:1.

Снимки: Gettyimages