Евертън получи гол и след това помете Бърнли за 6 минути

Евертън победи Бърнли с 3:1 и се нареди сред четирите отбора, които оглавяват класирането в Премиър лийг с по 10 точки. "Карамелите" изиграха слабо първо полувреме, а в началото на второто позволиха на гостите да поведат с гол на Бен Мий. Това "събуди" футболистите на Рафаел Бенитес и те отговориха с три попадения в рамките на 6 минути.

Майкъл Кийн изравни с глава след центриране на Андрос Таунзенд, който пък вкара втория гол за тима си с прекрасен изстрел извън наказателното поле. Точка на спора сложи Демарай Грей след асистенция на Абдулай Дукуре.

Бенитес не можеше да разчита на контузения Доминик Калвърт-Люин, а Мейсън Холгейт остана сред резервите. В стартовия състав се появиха Джери Мина и Бен Годфри. Мениджърът на Бърнли Шон Дайч заложи на същите 11, които започнаха при равенството срещу Лийдс (1:1) преди паузата за националните отбори.

В началото Крис Ууд се размина с топката след остро центриране от фланга и пропусна да даде преднина на Бърнли. Гостите бяха много агресивни в средата на терена и печелеха почти всички единоборства, а футболистите на Евертън не успяваха да организират добре атаките си.

В средата на полувремето Джордан Пикфорд спаси удар на Джо Браунхил, а пред другата врата далечен шут на Дукуре не затрудни Ник Поуп. В 38-ата минута Демарай Грей пропусна от чиста позиция, но малко след удара му беше вдигнат флага за засада.

След почивката Бърнли излезе напред с гол на защитника Мий, който се пласира отлично в наказателното поле и с глава не остави шансове на Пикфорд. Радостта на гостите не продължи дълго, защото в 60-ата минута Таунзенд центрира отдясно и Майкъл Кийн засече топката за 1:1.

Попадението ентусиазира "карамелите", които продължиха да атакуват. В 63-ата минута Андре Гомеш замени Годфри, а в 65-ата Таунзенд изстреля истински снаряд към вратата на Ник Поуп и топката се заби под гредата. Играчите на Бърнли нямаха никакво време за реакция, защото много скоро получиха и трети гол. Този път Дукуре изведе Грей и той не сбърка, останал очи в очи със стража на гостите.

Положението за Бърнли можеше да стане неспасяемо в 68-ата минута, когато и Дукуре прати топката във вратата на Поуп, но голът беше отменен за засада. До края домакините намалиха темпото, а Бърнли нямаше сили за обрат. В 75-ата минута и попадение на Джеймс Тарковски не беше зачетено заради засада.

В класирането Бърнли е на 18-о място с 1 точка от равенството с Лийдс. В следващия кръг тимът ще посрещне Арсенал, а Евертън ще гостува на Астън Вила.