Исторически финал за Япония в Токио

Националният отбор на Япония за жени ще играе за първи път в историята си на финал на Олимпийски игри. В полуфиналите в "Сайтама Супер Арена" японките постигнаха сензационна, но напълно заслужена победа с 87:71 (14:22, 27:12, 27:16, 19:21) над Франция.

Във финала в събота Япония ще играе срещу тима на САЩ, който е на една победа от осма поредна олимпийска титла.

В първата четвърт европейските вицешампионки от Франция започнаха по-добре и поведоха с 22:14. Японките обаче се разиграха във втората и третата четвърт, във всяка от които вкараха по 27 точки и допуснаха общо едва 28. С много голяма заслуга за силната игра на Япония бе плеймейкърката Руи Мачида, която вкара само 9 точки, но направи цели 18 асистенции, което е олимпийски рекорд.

Първите 16 от тези асистенции дойдоха до края на третата четвърт, когато авансът на домакините достигна 18 точки. В последната част французойките опитаха да направят някакъв обрат, но бяха много назад спрямо съперника си.

Химавари Акахо бе най-резултатна за Япония със 17 точки. Още 14 прибави Юки Миязава, а Мачида и Евелин Мавули завършиха с по 9. За Франция Сандрин Грюда реализира 18 точки, а Марин Фотю остана с 13.

Финалът в женския баскетболен турнир е в неделя от 5:30 часа сутринта, а мачът за бронза е в събота от 10:00 часа българско време.