Франция отряза крилата на Словения след епичен трилър в Токио

Франция - САЩ е големият финал на олимпийския баскетболен турнир в Токио 2020. След като по-рано днес американците разнищиха Австралия, сега "петлите" успяха да достигнат до много трудна победа над Словения с 90:89 (27:29, 15:15, 29:21, 19:24) в изключителна битка, водена до самия край. По този начин французите се класират за третия си олимпийски финал в историята и първи такъв след 21 години (Сидни 2000).

Финалът между Франция и САЩ ще се проведе в събота от 5:30 часа българско време. Именно "петлите" на Венсан Коле са единственият отбор досега, който успя да победи суперзвездите от НБА в "Сайтама Супер Арена". Това се случи в първия мач от група "A", когато европейците надделяха с 83:76.

Спорът за бронзовите отличия ще противопостави Словения и Австралия, които излизат един срещу друг от 14:00 часа същия ден.

Франция и Словения направиха изключително качествен и драматичен мач, който премина през серия от обрати. През първото полувреме Словения бе отборът, който водеше в резултата, но веднага след почивката Франция излезе напред при 50:49 и до края не се оказа в ролята на изоставащ в резултата в нито един момент. Французите водеха с 69:59 малко преди края на третата четвърт, но в последната Словения на два пъти изравняваше - при 78:78 и 85:85.

Както и в четвъртфинала срещу Италия, "петлите" отново показаха страхотен характер в последните три минути от срещата. Фурията Нандо Де Коло изведе своя тим с две точки аванс при 87:85, докато от другата страна словенците не успяха да отбележат на два пъти от тройката и резултатът остана непроменен до последната минута от мача. Европейските шампиони от 2013-а се възползваха от пропуските на своя опонент и ги наказаха чрез тройка на Тимоте-Луау Кабаро, който вдигна разликата на пет при 90:85.

Това обаче не успя да разклати храбрите дебютанти от Словения, които трябваше да намерят своя нов лидер в тези моменти от срещата, тъй като Лука Дончич получи контузия в дясната ръка и стрелбата му не вървеше. Той обаче влезе в обичайната си роля на плеймейкър и успя да захрани Клемен Препелич, който намали изоставането на словенците на само точка при 90:89 и 33 секунди до финалната сирена.

Венсан Коле поиска таймаут, но това не свърши работа, тъй като Де Коло пропусна да донесе сериозно предимство на "петлите". В последната атака в мача Дончич не пожела да атакува коша, като вместо това подаде на Препелич, той се втурна към съперниковия ринг и точно когато Словения вече трябваше да има точка аванс Никола Батум изригна със свиреп чадър, за да отреже крилата както на Препелич, така и на целия словенски отбор за финал на Олимпийските игри в Токио - 90:89.

Нандо Де Коло и Еван Фурние бяха двигателите на френския отбор през днешния ден. Лидерът на клубния Фенербахче записа 25 точки, 7 борби и 5 асистенции на сметката си, докато новото попълнение на Ню Йорк Никс вкара 23 точки и хвана още 5 борби. Тимоте Луау-Кабаро също се включи силно с 15 точки от пейката, а изобщо най-ключовото отиграване в срещата бе дело на Никола Батум, който блокира поднасянето на Клемен Препелич в самия край, за да позволи на Франция да се класира за големия финал.

Пореден впечатляващ мач за Словения направи натурализираният американец Майк Тоби, който вкара 23 точки и хвана 8 борби. Клемен Препелич реализира още 17, а Яка Блажич и Влатко Чанчар добавиха 14 и 11 точки съответно.

Големият лидер на словенския отбор Лука Дончич пък влезе в олимпийската история още веднъж, след като стана автор на едва третия "трипъл-дабъл" на Олимпийски игри. Суперзвездата на Далас Маверикс записа 16 точки, 10 борби и 18 асистенции и се присъедини към компанията на Александър Белов (1976 г.) и ЛеБрон Джеймс (2012 г.) като единствените играчи с двуцифрени показатели в три отделни статистически категории в един мач.

Дончич обаче получи контузия в дясната си ръка и поради това не успя да намери ритъм при стрелбата си (5/18 FG).