Испания и Гърция стигнаха полуфиналите във водната топка при мъжете

Испания и Гърция станаха пъвите два отбора, класирали се за полуфиналите на олимпийския турнир по водна топка за мъже в Токио.

Испанците изключително трудно надделяха срещу САЩ в първия четвъртфинал с 12-8 (3-3, 3-3, 1-0, 5-2). Мачът бе напълно равностоен, макар и резултатът да не е показателен за това.

В първите две части силите бяха изравнени, като и първата, и втората четвърт завършиха по 3-3, а след третата испанците водеха с 1 гол разлика 7-6. Четири минути преди края Купидо от отбора на САЩ влезе секунди преди да му изтече наказанието (грешка, която основно се прави на детски мачове) и иберийците реализираха отсъдената дузпа. Нарушението бе установено след дълго преглеждане на ситуацията от ВАР. Последваха разменени голове, а голямата разлика в резултата дойде когато вратарят на американците заигра в нападение в последната минута на мача.

Съперниците записаха нисък процент на реализация на зоните - испанците вкараха 3 от 9 случая на игра с човек повече, а янките - 5 от 15. Отбелязване на гол в една трета от възможностите е твърде малко за олимпийски турнир по водна топка.

Във втория полуфинал отборът на Черна гора обаче постави негативен рекорд именно в процента на реализация на зоните, като не успя да вкара гол и при осемте пъти, когато игра с човек повече срещу Гърция, чийто отбор спечелил двубоя с 10-4 (1-0, 2-1, 3-1, 4-2).

В същото време и гърците не бяха кой знае колко резултатни при зоните - 2 гола от 7 възможности. Но заслужено спечелиха балканското дерби, след като водеха през целия мач, а в последната четвърт буквално отказаха черногорците.

Оставалите два четвъртфинала по-късно днес противопоставят Италия - Сърбия (12,20 часа българско време) и Унгария - Хърватия (13,50)