Лудогорец се върна към големите евровечери - три минути не стигнаха за знаменита победа над Олимпиакос

Шампионът Лудогорец напомни за паметните си евромачове отпреди няколко години и взе равенство 1:1 при визитата си на Олимпиакос в първи мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Кирил Десподов откри за “орлите”, но Агуибу Камара изравни три минути преди края на срещата.

Българите бяха равностойни на съперника, а на моменти дори превъзхождаха гръцкия хегемон. Единствено в края на мача домакините взеха инициативата и наложиха натиск над разградчани, но дори и тогава възпитаниците на Валдас Дамбраускас имаха възможности за втори гол. Така или иначе Лудогорец показа, че има сили да преодолее съперника, като след седмица ще има възможност да го направи на собствен терен в Разград.

Валдас Дамбраускас започна в състав на вратата Кристиан Кахлина, а пред него в защита Антон Недялков, Оливие Вердон, Игор Пластун и Жордан Икоко. В халфовата линия действаха Стефан Баджи, Клод Гонсалвеш и Каули. В атака бе Пиерос Сотириу, подпомаган по фланговете от Кирил Десподов и Бърнард Текпетей.

Срещата започна равностойно. Все пак атаките на домакините предвещаваха малко повече опасности пред Кахлина. В началото на срещата Ахмед Хасан успя да отправи точен удар с глава, но Кахлина внимаваше. По-късно Текпетей също стреля, но без да затрудни Костас Цолакис. На два пъти пък Десподов излизаше на отлична позиция за гол, но и двата случая бе отсъдена засада.

В 34-ата минута Лудогорец направи много голям пропуск. Каули намери по отличен начин Сотириу сам срещу вратаря, но вратарят Цолакис излезе и успя да предотврати попадението.

До края на първата част българите бяха по-идейният тим и имаха повече креативност в предни позиции. Въпреки това не успяха да застрашат сериозно вратата на Олимпиакос. Единствено Десподов стреля опасно от фаул, но топката мина над гредата.

Втората част започна по отличен начин за Лудогорец. Десподов откри резултата в 50-ата минута след като се разписа от пряк-свободен удар от границата на наказателното поле.

В 58-ата минута домакините бяха близо до изравняване. Ахмед Хасан бе оставен непокрит в наказателното поле при центриране от фаул, но ударът му бе право в Кахлина, който изби.

Постепенно гърците взеха инициативата, но Лудогорец се бранеше стабилно, а вратарят Кахлина внасяше много спокойствие на съотборниците си. Към края на мача обаче домакините наложиха още по-сериозен натиск, като при една ситуация Ахмед Хасан бе ударен с лакът от Вердон, но съдията не видя нарушението в наказателното поле.

Така се стигна до 87-ата минута, когато Олимпиакос все пак успя да стигне до изравняване. При рикошет в наказателното поле топката стигна до резервата Камара, който без да се бави успя да прониже Кахлина.

В минутите до края на срещата домакините тръгнаха да обръщат напълно резултата и можеха да бъдат наказани. В 94-ата минута Десподов се озова сам срещу стража, който тръгна да го пресреща извън наказателното поле и бе изпреварен от българина. Крилото обаче не съумя да нацели рамките на опразнената врата.

Така Лудогорец бе близо до успех в Атина и макар и да пропусна победата, шансовете за класиране напред към последната фаза преди групите на Шампионската лига остават съвсем реални, като след седмица в България трябва да се направи решителната крачка.

ОЛИМПИАКОС 1:1 ЛУДОГОРЕЦ
0:1 Десподов (50)
1:1 Камара (87)

ОЛИМПИАКОС: 88. Цолакис, 27. Лала, 24. Ба, 3. Семедо, 66. Сисе, 45. Ребачук, 28. Валбуена, 4. Камара, 18. Кунде Малонг, 28. Валбуена, 18. Масурас, 9. Ахмед Хасан

ЛУДОГОРЕЦ: 71. Кахлина, 3. Недялков, 24. Вердон, 30. Пластун, 22. Икоко, 25. Баджи, 8. Гонсалвеш, 95. Каули, 11. Десподов, 37. Текпетей, 19. Сотириу