САЩ се затрудни, но уцели пътя към 52-рата си поредна победа на Олимпиади

Женският национален отбор на САЩ завърши без загуба груповата фаза на олимпийския турнир по баскетбол. В последния си мач от група "В" американките се наложиха с 93:82 (19:22, 31:22, 21:23, 22:15) над европейския вицешампион Франция. За САЩ това бе 52-ра поредна победа на Олимпиада, като серията на тима започва още от мача за бронзовия медал в Барселона през 1992 година.

Двубоят в "Сайтама Супер Арена" бе много равностоен, като разликата от 11 точки в самия край бе най-голямата между двата отбора. Добрата новина за французойките, които останаха трети в групата с 1 победа и 2 загуби, е, че се класират за четвъртфиналите като един от двата най-добри трети.

Ейджа Уилсън бе над всички в американския отбор с 22 точки. Бреана Стюарт добави 17 точки, а с 15 приключи Тина Чарлс. За Франция Еднин Мийем реализира 15 точки, а Сандрин Грюда добави 12.

В другия мач от групата Япония постигна втора победа. Тимът на домакините се наложи със 102:83 (30:22, 21:16, 33:19, 18:26) над Нигерия. Японките водеха убедително още от началото на мача и го спечелиха без големи трудности. За това помогна и унищожителната им стрелба от тройката, която им донесе 19 попадения от 39 опита.

Саки Хаяши вкара 7 тройки и завърши с общо 23 точки. Юки Миязава вкара още 19 точки, а с 15 приключи Маки Такада. На Нигерия Виктория Маколау бе най-полезна с 18 точки за 19 минути игра. Африканките отпадат от турнира с три загуби.

По-късно днес са мачовете от група "С". Белгия среща Китай, а Австралия играе с Пуерто Рико.