Дончич и Словения излъгаха световните шампиони и окупираха върха в група "C"

Националният отбор на Словения продължава да демонстрира изключителен баскетбол на Олимпийските игри в Токио. Селекцията на Александър Секулич успя да надхитри световния шампион Испания и след победа с 95:87 (20:24, 21:20, 27:26, 27:17) превзе върха в група "C" в последния мач от груповата фаза на Игрите в Токио.

Словенците, които станаха европейски шампиони преди четири години, продължават към четвъртфиналите без загуба с баланс от 3-0. Загубата за Испания не е от чак толкова голямо значение, тъй като тимът на Серджо Скариоло също вече си бе осигурил класиране към елиминационната фаза. "Ла Фурия" остава на второ място с 2-1, Аржентина е трета с 1-2, а Япония остана на дъното с 0-3.

Лука Дончич пък продължава да носи късмет на родината си. Суперзвездата на Далас Маверикс все още не е усещал вкуса на поражението с националния си отбор, като това бе неговата победа №16 с екипа на представителния тим. 22-годишният плеймейкър можеше още веднъж да постави името си в историята като едва третият играч с "трипъл-дабъл" на Олимпийски игри, но в крайна сметка остана с 12 точки, 14 борби и 9 асистенции.

По този начин вече са ясни всички четвъртфиналисти на планетарния форум. Това са Словения, Испания, САЩ, Франция, Австралия, Германия, Италия и Аржентина. Предстои да се изтегли жребият за четвъртфиналите по-късно днес.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Ветеранът в селекцията на испанците Руди Ферндандес постави началото на гонитбата между двата тима с перфектна стрелба отдалеч. На двата отбора не им трябваше много време, за да намерят точния си мерник от тройката, като още в началото на двубоя си разделиха по две тройки. "Ла Фурия" обаче излезе с точка напред заради една допълнителен кош от наказателната линия, дело на Марк Гасол - 7:6.

Разнообразната игра в нападение и страхотната успеваемост от далечна дистанция на световните шампиони им позволи да дръпнат с аванс от пет точки при 17:12 след нова тройка на Руди Фернандес. Испанците успяха да ограничат максимално суперзвездата на своя съперник Лука Дончич, който рано-рано натрупа два фаула и имаше само една точка на сметката си след седем минути игра. Рики Рубио пък продължаваше да блести за иберийците, които дръпнаха с 19:13.

Дончич обаче се развихри към края на частта и бе в основата на минисерия от пет поредни точки в полза на европейските шампиони, които настигнаха испанците при 19:18, преди Алекс Абринес да продължи наказателната акция на Испания с поредната тройка.

Именно Абринес се оказа в центъра на вниманието и в дефанзивен план, след като успя да се подложи на Дончич и да изкара третото му лично нарушение в мача при 22:20. Последните две точки в първата четвърт бяха отбелязани от легендата Пау Гасол, който оформи крайното 24:20 след откриващите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Словенците не се притесниха от ранните проблеми на Дончич и неговото отсъствие от паркета в началото на втората четвърт. Селекцията на Александър Никулич набързо обърна резултата в мача при 24:26, след като Яка Блажич и Едо Мурич реализираха по една тройка и спряха успешно първите няколко атаки на "Ла Фурия.

Словения пропусна идеална възможност да нанесе още по-сериозен удар по самочувствието на Испания, но за тяхно съжаление Блажич не успя да отбележи отворената си стрелба от тройката и само една минута по-късно световните шампиони отново се оказаха напред при 31:26 след серия от седем поредни точки. Дончич се завърна на паркета при преполовяването на частта и влиянието му върху играта на словенците веднага се усети, като европейските шампиони намалиха дистанцията от своя съперник на само една точка разлика при 33:32.

В следващите минути нито един от двата отбора не успя да си изгради трайно предимство в срещата, която преминаваше под формата на чести смени във водачеството и много равенства в резултата. Лука Дончич успя да се опази без да извършва четвърто лично нарушение до края на полувремето, което приключи при 44:41 в полза на Испания след тройка на Рики Рубио.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна по възможно най-добрия начин за селекцията на Серджо Скариоло. Испанците стартираха третата четвърт по много силен начин и след серия от 11:2 успяха да излязат напред с двуцифрен аванс при 55:43. Руди Фернданес се отличи с две поредни тройки по време на устрема на "Ла Фурия". Словенците се осъзнаха след първоначалния шок и намериха начин да се върнат в мача след две тройки на Дончич и Чанчар, чрез които разликата се намали до шест при 59:53.

"Ла Фурия" успя да удържи за кратко набезите на словенците за обрат, след като Серхио Родригес наниза 12-ата тройка за своя тим, но европейските шампиони отново проявиха невероятен характер и изравниха резултата при 68:68 чрез супер включване на Жига Димец, който се отличи с две поредни борби в нападение, превърнати в четири точки в полза на Словения - 68:68. Все пак испанците успяха да изтръгнат двуточкова преднина след края на третата четвърт, благодарение на Серхио Люл, който вкара два наказателни за 70:68.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Словения даде успешно начало на втората четвърт с две поредни точни акции на Едо Мурич и Майк Тоби, които бяха любезно асистирани от Лука Дончич, който пък вече се доближи на само две асистениции от "трипъл-дабъл". Словения пък успя да излезе напред със 73:74 след първите две минути игра в частта, но следващите 120 секунди принадлежаха на испанската гвардия, която поведе с шест точки чрез тройки на Алберто Абалде и Пау Гасол - 82:76.

Таймаутът от щаба на Александър Секулич подейства много положително на неговия отбор, който реагира със серия от пет поредни точки, за да се върне на само една пасив при 82:81 и оставащи около 4 минути до края на мача. Влатко Чанчар изведе европейските шампиони напред с два успешни изстрела от наказателната линия, преди Рики Рубио да отговори с мълниеносна атака към съперниковия кош за 84:83.

Гардът на Кливланд донесе още една точка на своя тим от линията, преди точната ръка на Клемен Препелич да отвърне с ключова тройка за 85:86 при 2:09 до края. Виктор Клавер пропусна да донесе точка аванс на "Ла Фурия", а при последвалата бърза атака Препелич намери Майк Тоби, който увеличи разликата до 85:88 с хубава забивка.

Доста по-големият опит в състава на испанците обаче им помогна да се възползват от грешка на Словения и да се борят за водачеството, след като Рубио намали изоставането им до една точка, а след това имаха и владение на топката. Рубио обаче не успя да донесе аванс на световните шампиони, които обаче получиха втори шанс след пропуск на Майк Тоби при оставащи около 30 секунди на мача. И втората им възможност обаче беше пропиляна, тъй като Алберто Абалде не намери целта от далечно разстояние, а пък Клемен Препелич бе изпратен на наказателната линия.

Гардът на Валенсия не сбърка и при двата си опита, за да изведе Словения с аванс от 87:90 при 13 секунди до края на срещата. Стрелбата от тройката продължаваше да е големият враг на испанците в ключовите моменти от двубоя, като този път Рики Рубио не намери целта отдалеч. Това бе и последният шанс на "Ла Фурия" да измъкне обрат в мача, а пък от другата страна Зоран Драгич и Едо Мурич оформиха крайното 95:87 в полза на Словения.

Влатко Чанчар поведе словенците с 22 точки, Майк Тоби добави 16 точки и 14 борби, Клемен Препелич завърши с 15 точки, Лука Дончич постигна 12 точки, 14 борби и 9 асистенции, а Яка Блажич реализира още 10 точки.

Рики Рубио записа 18 точки и 9 асистенции за испанците, като опита 23 стрелби за 24 минути игрово време. Алберто Абалде вкара 14 точки, докато Руди Фернандес и Серхио Люл се разписаха с по 12.

ИСПАНИЯ: Рики Рубио 12, Руди Фернандес 12, Алберто Абалде 14, Виктор Клавер 4, Марк Гасол 9 (Серхио Люл 12, Пау Гасол 8, Серхио Родригес 5, Алекс Абринес 3, Уили Ернангомес 2, Усман Гаруба)

СЛОВЕНИЯ: Лука Дончич 12, Яка Блажич 10, Зоран Драгич 6, Влатко Чанчар 22, Майк Тоби 16 (Клемен Препелич 15, Едо Мурич 8, Жига Димец 6, Алексей Николич, Лука Рупник)