Китай с първа победа в Токио, но без шансове за 1/4-финалите🏐

Олимпийският волейболен шампион от Рио 2016 за жени Китай записа първа победа на Игрите в Токио 2020, но въпреки това е без шансове да продължи напред към 1/4-финалите на турнира. Воденият от легендарната Пън Лан тим се наложи над непобедената до момента Италия с 3:0 (25:21, 25:20, 26:24) в 4-ия си мач от Група В на Олимпиадата, игран този следобед в зала "Ариаке Арена".

Така Китай е на предпоследното 5-о място в групата с едва 1 победа, 3 загуби и 4 точки. Дори при победа с 3:0 над аутсайдера Аржентина в последната си среща и загуба на 4-ия в момента Турция от Руския олимпийски комитет с 0:3 гейма, олимпийските шампионки ще останат извън 1/4-финалите на Олимпиадата. При този вариант Китай и туркините ще имат по 2 победи, 3 загуби и 7 точки, но китайките ще са с геймово съотношение 8:9, докато Южните ни съседки ще са с 9:9 и ще продължат напред към елиминационната фаза. Тези двубои са в понеделник (2 август) от 08,20 и 10,25 часа българско време.

В същото време Италия остава начело с 9 точки след 3 победи и 1 загуби, с колкото са и 2-ия РОК и 3-ия САЩ с по 8 точки. В последния си мач от груповата фаза "Скуадра адзура" ще играе с американките в понеделник от 05,05 часа.

Най-полезна за Китай бе Йънлин Ли с 15 точки (2 блока, 33% ефективност в атака и 54% позитивно посрещане), а Чаннин Жан добави още 12 точки (1 блок, 55% ефективност в атака и 53% позитивно посрещане) за победата.

За италианките Паола Егону заби 18 точки (2 блока, 2 аса и 40% ефективност в атака), а Елена Пиетрини реализира още 14 точки (48% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане).

КИТАЙ - ИТАЛИЯ 3:0 (25:21, 25:20, 26:24)

КИТАЙ: Ди Яо 2, Ксяню Гон 9, Йънлин Ли 15, Чаннин Жан 12, Юанюан Уан 6, Ксинюе Юан 5 - Менжие Уан-либеро

Старши треньор: ПЪН ЛАН

ИТАЛИЯ: Офелия Малинов 1, Паола Егону 18, Елена Пиетрини 14, Катерина Босети 7, Анна Данези 8, Сара Фаар 5 - Моника Де Дженаро-либеро (Индре Сорокайте, Алесия Орро, Кристина Кирикела 2, Мириам Сила)

Старши треньор: ДАВИДЕ МАЦАНТИ.