Домакините не се оказаха сериозна пречка за силата на САЩ в Токио

Женският национален отбор на САЩ постигна 51-ва поредна победа в олимпийските турнири по баскетбол. Американките, които са се прицелили в седма поредна олимпийска титла в Токио, се наложиха над домакините от Япония с 86:69 (28:30, 21:10, 16:13, 21:16).

Мачът започна много интересно с висока резултатност и за двата отбора, като Япония приключи първата четвърт с преднина от 30:28 след три поредни тройки в самия край. С добра игра в защита до края на първото полувреме обаче американките си върнаха контрола над мача и влязоха във вторите 20 минути с аванс от 49:40. След паузата играта бе сравнително равностойна, но световните шампионки от САЩ успяха дори още да увеличат разликата.

Аджа Уилсън бе най-добра за американките с 20 точки и 10 борби. Бриана Стюарт и Британи Грайнър вкараха по 15 точки, а Джуъл Лойд реализира 12. За Япония Маки Такада приключи с 15 точки. Саки Хаяши вкара 12, а с 11 остана Моника Окойе.

С победата американките поведоха еднолично в класирането на група "В" с два успеха и вече са сигурни за участието си на четвъртфиналите. Япония разделя второто място с тима на Франция, който се справи доста лесно с Нигерия с 87:62 (18:12, 26:15, 23:15, 20:20). Французойките спечелиха с разлика всяка от първите три четвърти и така постигнаха първи успех в Токио.

Сандрин Грюда вкара 14 точки за Франция, а с по 13 останаха още четири баскетболистки - Енден Мийем, Габи Уилямс, Марин Йоханес, Аликс Дюше. За Нигерия Промис Амукамара вкара 11 точки.