Руските волейболистки нанесоха трета поредна загуба на Китай в Токио🏐

Волейболистките на Руския олимпийски комитет записа втора победа и в същото време нанесоха трета поредна загуба на шампиона от Рио 2016 Китай в женския турнир на Игрите в Токио 2020. Момичетата на селекционера Серджо Бусато обърнаха и надделяха много трудно над действащите олимпийски шампионки с 3:2 (25:17, 23:25, 20:25, 27:25, 15:12) в третия си мач от Група В на Олимпиадата, игран днес в зала "Ариаке Арена".

Така рускините са трети във временното класиране в групата с 2 победи, 1 загуба и 5 точки, като почти сигурно ще се класират за 1/4-финалите на турнира. От друга страна Китай е на предпоследното 5-о място без победа до сега и една единствена спечелена точка, като има реална опасност да не продължи напред и да отпадне още в груповата фаза. В предпоследните си срещи отборът на РОК ще играе със САЩ, а китайките с непобедимия до сега тим на Италия. Двубоите са в събота (31 юли) от 05,05 и 15,45 часа българско време.

Китай водеше с 2:1 и 20:17 в четвъртата част и имаше два мачбола, но руските измъкнаха гейма с 27:25. След това руските волейболистки успяха да спечелят и тайбрека с 15:12 и мача с 3:2.

Страхотен мач за рускините изигра новоизгряващата млада звезда Арина Федоровцева, която заби 28 точки (3 блока, 2 аса, 42% ефективност в атака и 28% позитивно посрещане) за победата. Наталия Гончарова (1 блок и 47% ефективност в атака) и Ирина Воронкова (3 блока, 1 ас, 42% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане) добавиха още 27 и 26 точки за успеха.

За Китай Ли Йънгин се отличи с 27 точки (4 аса и 43% ефективност в атака), а звездата Тън Жу завърши със 17 точки (1 блок, 1 ас, 34% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно за победа.

КИТАЙ - РУСКИ ОЛИМПИЙСКИ КОМИТЕТ 2:3 (17:25, 25:23, 25:20, 25:27, 12:15)

КИТАЙ: Кся Дин 1, Ксяню Гон 5, Тън Жу 17, Чаннин Жан 10, Ксинюе Юан 11, Ни Ян 3 - Мънжие Уан-либеро (Ди Яо, Йънгин Ли 27, Янхън Лиу, Юанюан Уан 7)

Старши треньор: ПЪН ЛАН

РОК: Евгения Старцева 1, Наталия Гончарова 27, Арина Федоровцева 28, Ирина Воронкова 26, Ирина Корольова 6, Ирина Фетисова 5 - Анна Подкопаева-либеро (Даря Пилипенко, Полина Матвеева, Анна Лазарева, Ксения Смирнова, Екатерина Елина 1)

Старши треньор: СЕРДЖО БУСАТО.