Фиджи защити титлата си на турнира по Ръгби-7 на Игрите в Токио

Фиджи защити олимпийската си титла в мъжкия турнир по Ръгби-7, след като надви с 27:12 (19:12) Нова Зеландия в Токио.

Фиджи спечели първото полувреме с 19:12, но не и без помощта на съперниците. Мели Ндереналанги и Сирели Мангала се възползваха от грешки в защитата на новозеландците и записаха по един трай в рамките на първите три минути, а Джюта Вайнинголо затвърди репутацията си на един от най-ценните играчи на Фиджи в Токио с впечатляващ спринт за още пет точки. Наполиони Мболака пък вкара два от трите удара след трай.

Новозеландците направиха по един трай чрез Скот Къри и Сионе Молия, а Андрю Нюстъб добави още две точки и така частта завърши само със седем разлика. Фиджи обаче отбеляза първия и единствен трай през второто полувреме чрез Аесели Туивуака, а мачът завърши при нарушение и гол на Уайсея Натхунгу за крайното 27:12.

Аржентина пък спечели третото място, след като победи Великобритания със 17:12 (12:5).

Бен Харис даде преднина на британците в 24-та секунда на мача за третото място, но вицешампионите от Рио я задържаха само четири минути и повече не поведоха. Лаутаро Базан изравни и Маркос Монета изведе Аржентина напред с втория трай за първата част, а Сантяго Маре вкара добавката за две точки и 12:5 на полувремето.

Великобритания изравни в началото на втората част с трай на Оли Линдзи-Хейг и две точки на Дан Биби, но те бяха последни за отбора на турнира в Токио. Игнасио Менди се отличи с трай в средата на полувремето и по този начин оформи крайното 17:12 в полза на Аржентина.

Така Нова Зеландия и Аржентина спечелиха първите си отличия на Ръгби-7, заменяйки медалистите от Рио - Великобритания и РЮА.