Испания вразуми смелите "самураи"

Националният отбор на Испания по баскетбол постави начало на участието си на Олимпийските игри в Токио с лесна победа. Селекцията на Серджо Скариоло надигра без особени проблеми домакините от Япония с 88:77 (18:14, 30:14, 21:28, 19:21) в “Сайтама Супер Арена” в столицата.

Въпреки успеха “Ла Фурия” ще се задоволи с втората позиция след изиграването на първия кръг от група “C”. Испанците са с еднакъв баланс с лидерите от Словения, които обаче постигнаха 18-точков успех над Аржентина тази сутрин.

Японците започнаха двубоя много силно и въобще не даваха шансове на бронзовите медалисти от Рио 2016 да се измъкват в резултата. Равенството се запази до средата на втората четвърт, когато испанците нанесоха решителния удар в срещата и след серия от 19 поредни точки се изстреляха напред с 45:26. “Самураите” успяха да намалят известна част от дефицита си, но така и не намериха начин да свалят изоставането си на по-малко от 10 точки до края на мача.

Рики Рубио поведе испанците с 20 точки и 9 асистенции. Виктор Клавер вкара 13 точки и хвана 9 борби, Марк Гасол реализира 12 точки, а Алекс Абринес добави 11. Живата легенда Пау Гасол наниза 9 точки и хвана 4 борби за само 13 минути в игра.

Японците разчитаха на двете си големи звезди, играещи в НБА. Крилото на Вашингтон Руи Хачимура наниза 20 точки, докато баскетболистът на Торонто Раптърс Юта Уатанабе добави 19 точки и 8 борби.

В четвъртък, 29 юли, ще се проведат вторите мачове от групата. Япония ще се изправи срещу Лука Дончич и Словения, докато Испания излиза срещу Аржентина.