Лука Дончич заби 48 точки, пренаписа олимпийската история и донесе историческа победа на Словения 🏀

Скритият фаворит за медали от Олимпийските игри в Токио - дебютантът Словения, тотално надвиши очакванията към себе си. Предвождани от своя лидер Лука Дончич, който пренаписа олимпийската баскетболна история, словенците започнаха похода си в японската столица с убедителна победа над Аржентина с крайното 118:100 (32:24, 30:18, 26:24, 30:34) в дебютния си мач на Игрите, който се проведе в "Сайтама Супер Арена".

В центъра на вниманието отново застана вече порасналото дете чудо на словенския баскетбол, а именно - Лука Дончич. 22-годишният плеймейкър на клубния Далас Маверикс съсипа "гаучосите" с феноменалните 48 точки, 11 борби, 5 асистенции и 3 чадъра за 31 минути игрово време. По този начин Дончич остана само на 7 точки от вечния рекорд за най-много в един мач на легендарния Оскар Шмит (55), но все пак се нареди на втората позиция, делейки я с друга велика фигура от славното минало на олимпийския баскетбол - Ед Палубинскас (48).

Мощното начало на Словения ги изпраща временно на първата позиция в класирането на група "C" с актив от 1-0. Днес от 15:00 часа ще се изиграе вторият мач от потока за деня - Испания срещу домакините от Япония.

Словенците напълно надиграха световните вицешампиони от Аржентина. Още до почивката европейските шампиони водеха с 62:42, като в първите 20 минути на мача Дончич вкара 31 точки. Плеймейкърът на Далас Маверикс продължи да тероризира защитата на съперника и през второто полувреме, в което обаче получи доста повече минути за почивка.

Освен с 48-те точки на Дончич, действащите европейски шампиони получиха нужната подкрепа и от останалата част от боеспособния си състав. Клемен Препелич наниза 22 точки, Влатко Чанчар отбеляза 12, а Майк Тоби записа "дабъл-дабъл" от 11 точки и 14 борби.

За Аржентина най-добър бе най-опитният. Играещият на своята пета Олимпиада Луис Скола приключи мача с 23 точки, Факундо Кампацо наниза 21 точки, Габриел Дек добави 17 и 8 борби, а Лука Вилдоса се разписа с 11 точки.

СЛОВЕНИЯ 118:100 АРЖЕНТИНА

СЛОВЕНИЯ: Лука Дончич 48, Яка Блажич 3, Зоран Драгич 7, Влатко Чанчар 12, Майк Тоби 11 (Клемен Препелич 22, Жига Димец 5, Лука Рупник 4, Алексей Николич 3, Едо Мурич 3, Грегор Хорват, Якоб Чебашек)

АРЖЕНТИНА: Факундо Кампацо 21, Лука Вилдоса 11, Патрисио Гарино 2, Маркос Делиа 7, Луис Скола 21 (Габриел Дек 17, Николас Лапровитола 8, Николас Брусино 5, Хуан Пабло Вауле 4, Леандро Болмаро 2, Франческо Кафаро)