Силен финален щурм донесе първа победа на Италия в Токио

Представителният тим на Италия по баскетбол стартира участието си на Олимпиадата в Токио с трудна победа над Германия. “Скуадра адзура” използва силен финален щурм със серия от 12 последователни точки, за да постави Бундестима на колене след 92:82 (22:32, 21:14, 25:26, 24:10) в първия си мач в “Сайтама Супер Арена”.

Така селекцията на Мео Сакети застава на втората позиция в група “B”, плътно зад лидерите от Австралия, които надиграха Нигерия с 84:67. Трети и четвърти са германците и нигерийците с една загуба на сметките си.

Германците поставиха вихрено начало на двубоя и още в първата четвърт вкараха 32 точки, за да излязат напред с 10 аванс след изиграването на откриващите 10 минути от срещата - 32:22. Играчите на Хенрик Рьодъл продължаваха да се представят на солидно ниво до средата на втората четвърт, но във втората половина от периода Италия успя да ги настигне и да намали дефицита си на само три точки на полувремето при 46:43.

В третата гардът на германците Маодо Ло отново изстреля своя тим на двуцифрена преднина при 59:49, но след това италианският тим отвърна със серия от 3:14, за да вземе водачеството при 62:63 след тройка на Симоне Фонтекио. Германците обаче отново си върнаха аванса в двубоя, който се задържа на тяхна страна до 82:80 при 4 минути до края на мача. Тогава “скуадрата” нанесе последния удар в мача чрез Фонтекио, Николо Мели, Стефано Тонут и Данило Галинари, които комбинираха усилията си, за да изстрелят Италия към победата след 82:92.

Симоне Фонтекио завърши с 20 точки за италианците. Данило Галинари и Стефано Тонут вкараха по 18 точки, Николо Мели наниза 13 и хвана 9 борби, а Николо Манион се разписа с 10 точки и 7 асистенции.

Маодо Ло приключи срещата с 24 точки на сметката на Германия, Айзък Бонга наниза 13 точки, а Мориц Вагнер и Андреас Обст вкараха по 12 точки.

На 28 юли, сряда, Германия се изправя срещу Нигерия, докато Италия среща Австралия.