Каква е съдбата на олимпийските съоръжения след края на Игрите?

Олимпийските игри, най-голямото и най-бляскавото спортни събитие на планета, за чието домакинство някога се бориха по десет града наведнъж.

Съдбата на съоръженията, които бяха построени за последните няколко издания на Игрите обаче, накара много градове да се откажат от амбицията си да домакинства на този форум. Свидетелство затова е и фактът, че единствено Бризбейн (Австралия) направи кандидатура за Летните олимпийски игри през 2032. Същата бе и ситуацията с кандидатите на Игрите през 2024 (Париж) и 2028 (Лос Анджелис). Тогава сами помежду си се разбраха кой град през коя година да домакинства и направи вота на Международния олимпийски комитет (МОК) безсмислен.

Ето и няколко примера затова, какво се случва с част от съоръженията, които се конструират специално за Игрите, а след това биват забравени:

10 Изоставени олимпийски съоръжения

Шанцата за ски скокове от Кортина д'Ампецо 1956

Улеят за бобслей от Сараево 1984

Стадионът за плажен волейбол от Пекин 2008

Плувният комплекс от Атина 2004

Плувният басейн от Берлин 1936

Спортен комплекс от Сараево 1984, превърнат в гробище след войната в Югославия от 90-те години

Шанцата за ски скокове от Гренобъл 1968

10 Изоставени олимпийски съоръжения

В желанието си да увеличи броя кандидати за домакинство и да направи провеждането на Игрите възможно най-евтино. Така от бъдещите домакини няма да се изисква инвестирането на милиарди в напълно нови стадиони, зали и други, а те ще могат да разчитат на вече съществуваща такава. По този начин в Лос Анджелис след седем години нито едно от съоръженията няма да бъде специално изградено заради домакинството на Игрите. Вместо това ще се разчита на вече съществуващи такива или чието изграждане и било планирано преди градът да бъде избран за домакин на форума.

Последвайте каналите ни в:

Снимки: Gettyimages

Още от Париж 2024

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти