България U16 на полуфинал срещу Русия на Европейското🏐

Националният волейболен отбор на България за девойки до 16 години записа 4-а победа и се класира за полуфинали на Европейското първенство в Словакия и Унгария. Момичетата на селекционера Диян Боюклиев се наложиха над връстничките си от Словакия с 3:1 (25:15, 22:25, 25:8, 25:21) в последната си среща от Група II на турнира в словашкия град Хюмене.

Така младите "лъвици" завършиха на второ място в групата с 11 точки след 4 победи и 1 загуба, като на полуфиналите ще срещнат победителя от Група I Русия. Победителят в нашата група е Италия, който приключи с актив от 12 точки и баланс също от 4 победи и 1 загуба, пък ще се изправи срещу втория в Група I Турция. Полуфиналните срещи са в събота (17 юли) съответно от 16,30 и 19,00 часа българско време в Ниредхаза (Унгария).

Първата част на срещата протече изцяло под диктовката на младите "лъвици". Момичетата на Диян Боюклиев играха уверено, като имаха превес над съперника на всички елементи и закономерно поведоха в резултата след убедителното 25:15. Впоследствие, във втория гейм силите се изравниха нямаше, но постепенно домакините от Словакия набраха инерция и се откъснаха след серия от атаки и сервиси. Силните изяви на Ива Дудова приближиха българските девойки на точка при 15:16, но след това всичко започна отначало. Ситуацията се повтори още няколко пъти и в крайна сметка словашките момичета изравниха геймовете след 25:22.

В третия гейм българките отново "се отприщиха", като натиснаха съперничките си с отличен начален удар и направиха огромна преднина. Положението не се промени и младите "лъвици" продължиха да диктуват положението на терена за крайното 25:8. На амплитуди бе играта ни в началото на решителната четвърта част. След 14-ата точка, обаче, българките си върнаха ритъма и заиграха мотивирано, предвкусвайки успеха. Словакия се опита да настигне момичетата на Диян Боюклиев, но това не се случи. Така България изкова победата си след 25:21 и 3:1 гейма, с което си подпечата билета за полуфиналите.

Над всички за българския тим отново бе Ива Дудова със страхотните 27 точки (7 аса! и 38% ефективност в атака) за победата. За Словакия Михаела Канова завърши с 15 точки.

Снимки: CEV.EU