Испания с историческо трето място в Златната лига в Русе

Женският национален отбор по волейбол на Испания завърши на трето място в турнира Златна лига. "Ла Роха" успя да победи с 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10) сочения за един от фаворитите - Чехия, в малкия финал, игран в Русе.

Двата отбора, които загубиха полуфиналните си срещи, предложиха волейбол на много високо ниво и оспорвани 5 гейма. Публиката в залата, която очаква с нетърпение финала между България и Хърватия, остана очарована и награди с аплодисменти всички волейболистки на полето.

Решителната среща между България и Хърватия може да гледате пряко по RING от 20:00 ч.

Двата тима предложиха изключително равностоен волейбол през първия гейм на публиката, която изпълни трибуните на залата в Русе часове преди финала, в който ще подкрепя българския тим. Почти до края на частта те играха точка за точка, като лидерът в резултата се сменяше постоянно. В крайна сметка испанките измъкнаха гейма след 28:26. Основен принос за това имаше Ракел Монторо, която реализира 10 точки за частта.

Изоставането в резултата очевидно амбицира чехкините, които още в началото на втория гейм натрупаха солидна преднина от 4 точки, а до средата дори я увеличиха. В крайна сметка те диктуваха изцяло нещата на терена, като дадоха на испанките възможност да реализират само 9 точки и изравниха резултата.

Третият гейм също започна оспорвано. Испанките се отърсиха от шока и не позволиха на устремените чехкини отново да поведат чувствително в резултата. Последните победителки в турнира обаче все пак съумяха да излязат напред след 16-та точка. Въпреки силната игра на противничките им, те не изпуснаха инициативата и резултатът стана 2:1.

В четвъртата част испанките опитаха последен спасителен щурм и успяха. Със стабилна игра, безупречна защита и благодарение на грешките на чехкините, те натрупаха преднина в началото и не дадоха никаква възможност на съперничките си да се върнат в гейма. След 25:15 мачът влезе в тайбрек.

Испанките поведоха с 3:0 и запазиха това свое предимство до края.

Така за първи път в историята си те ще се качат на почетната стълбичка в Златната лига. До момента най-голямото им постижение беше четвъртото място от 2019 г.

В 20:00 ч. започва финалът между България и Хърватия. Може да го гледате пряко по RING, VOYO.BG и btvnovinite.bg!