Шакири избухна с два гола и Швейцария ще чака с надежда

Швейцария победи Турция с 3:1 в последен двубой от група А. Тимът на Владимир Петкович завършва на трето място в групата с равен брой точки с Уелс, но с по-лоша голова разлика. Тимът ще чака класирането на третите отбори, за да разбере дали ще продължи напред. Четири от шестте, завършили на трето място, ще намерят място на осминафиналите.

Още в шестата минута Харис Сеферович даде преднина на швейцарците. Джердан Шакири удвои техния аванс в 26-ата минута със страхотно изпълнение. През второто полувреме двата отбора си размениха по един гол в рамките на шест минути. Кахведжи върна надеждите на турците, но Шакири направи резултата 3:1 в 68-ата минута.

Халфът Стивън Цубер подаде и за трите гола на Швейцария. Той стана третият играч в историята на европейските първенства с три асистенции в един мач след Михаел Лаудруп и Руи Коща.

За разлика от предишните два мача този път Турция стартира силно - агресивно, на високо темпо и с атаки към вратата на съперника. Серия от няколко поредни удара към Ян Зомер завърши с много хубав изстрел на Каан Айхан и великолепно спасяване на вратаря.

Това начало не предвещаваше какво ще се случи, защото при първата си атака Швейцария поведе. В шестата минута Сеферович напредна и нисък удар откри резултата. Топката се отклони в Цубер и не остави шансове на Чакър.

Откритият футбол и ситуациите и пред двете врати продължиха, а турците създаваха повече. В 16-ата минута Зомер отново трябваше да се намесва след удар на Мюлдюр. В защита обаче тимът на Шенол Гюнеш оставяше много пространства за бързите атаки на съперника. Цубер не успя да се възползва в 21-ата минута, когато напредна, но стреля покрай вратата.

Двата отбора поддържаха много високо темпо, но швейцарците бяха далеч по-ефективни. В 26-ата минута Джердан Шакири удвои техния аванс с блестящ удар от дистанция. Така играчът на Ливърпул отговори на критиките след първите два мача и съмненията дали да е в титулярния състав за решителната среща.

Секунди по-късно Шакири можеше да вкара и втори гол. Той бе изведен сам срещу Чакър след великолепна комбинация на Швейцария. Джердан стреля ниско, но вратарят се намеси решително и с крак успя да предотврати трети гол.

Стражът на швейцарците също имаше работа. Зомер направи поредното си прекрасно спасяване в 33-ата минута, когато Мюлдюр опита да го преодолее. Турският бранител отново бе близо до гола и малко преди почивката, когато проби отляво, но бе спрян за пореден път от Зомер. През първото полувреме двата отбора отправиха общо 21 удара към двете врати, което е рекорд за Евро 2020.

След почивката откритият футбол продължи и положенията се редяха пред двете врати. Стражът на Турция Чакър се изяви на няколко пъти след удари на Сеферович и Емболо, а Шакири стреля над вратата. Йъзмаз пропусна най-добрата възможност за съперника през втората част. Блестяща изява на Чакър запази резултата след час игра, когато отрази изстрел на Сеферович.

88 Швейцария - Турция 3:1

Спасяванията на вратаря запазиха надеждите на тима на Шенол Гюнеш, а в 62-ата минута Турция отбеляза първия си гол на Евро 2020. Фантастично изпълнение на Кахведжи прати топката в мрежата на Зомер.

Швейцария обаче доста бързо си върна аванса от два гола, тъй като шест минути по-късно Шакири отбеляза втория си гол в мача. Отличната бърза атака мина през Джака и Цубер, който изведе Шакари и той с мощен удар прати топката към вратата.

Третото попадение във вратата на Чакър сякаш пречупи турците, но те продължиха с опитите да атакуват, макар и вече без големи надежди. В 77-ата минута Гранит Джака удари греда от пряк свободен удар. След това той не успя и при добавката, а исканията му за дузпа в тази ситуация му донесоха жълт картон.

ШВЕЙЦАРИЯ - ТУРЦИЯ 3:1
1:0 - Сеферович (6)
2:0 - Шакири (26)
2:1 - Кахведжи (62)
3:1 - Шакири (68)