България на финал в Златната лига след бой над Чехия

Волейболистките от националния отбор на България се класираха за финала на Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков биха вече бившия носител на трофея Чехия с 3:0 (25:13, 25:23, 25:19) във втория полуфинал на финалната четворка на турнира, игран тази вечер в пълната зала "ОЗК Арена" в Русе.

50 Полуфинал на Златната европейска лига: България - Чехия 3:0 Хърватия на финал в Златната европейска лига в Русе
Хърватия на финал в Златната европейска лига в Русе

Така българските "лъвици" ще имат възможност да спечелят титлата в Лигата за втори път след 2018 година и да се класират за Чалъндж турнира догодина, който ще бъде за влизане в Лигата на нациите през 2023 година. На финала България ще играе срещу Хърватия, която по-рано днес Испания с 3:1 гейма в първия полуфинал. Хърватките играха на финала на Златната европейска лига и през 2019-а, но загубиха от Чехия.

50 Полуфинал на Златната европейска лига: България - Чехия 3:0

Големият финал между България и Хърватия е утре (20 юни) от 20,00 часа, а преди това от 17,00 часа ще бъде битката за бронзовите медали между Чехия и Испания. И двете срещи ще бъдат давани пряко по спортната телевизия Ринг.

Началото на първия гейм бе отлично за българските момичета, които бързо поведоха с 3:0 след силна атака на Емилия Димитрова, страхотна блокада на Христина Вучкова и невероятна изява на либерото Жана Тодорова. Разликата нарасна до 8:3 след успешна атака на капитанката Елица Василева и грешка при мрежата на чешкините. Преднината на България стана 11:5 след страхотна контра на Вучкова. Двата тима продължиха равностойно до 16:10 след нова атака на Емилия Димитрова и успешен блок на Нася Димитрова. Резултатът набъбна до 21:12 след нов блок на Нася Димитрова последвана от страхотна блокада и силна атака на Елица Василева. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с разгромното 25:13 след блок и контра на Нася Димитрова.

Втората част  започна още по-добре за българските "лъвици", които дръпнаха с 5:0 след серия от отлични сервиси на Гергана Димитрова. Чехия успя да изравни до 6:6 след 4 блока на Ева Ходанова и грешка в атака на Емилия Димитрова, което накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Това помогна и България отново поведе с 8:6 след атака на Елица Василева и отлична изява при мрежата на разпределителката Лора Китипова. Чехия обаче отново стигна до равенство при 8:8, след което двата тима заиграха равностойно до 13:13. България си върна предимство при 15:13 след две страхотни блокади на Елица Василева и Христина Вучкова. България запази преднината си до 21:19 след силна атака на влязлата като резерва Мирослава Паскова. Чехия стигна до ново равенство при 22:22 след успешна атака на Андреа Косаньова и контра на Вероника Трънкова, което принуди Иван Петков да използва второто си прекъсване. България измъкна гейма с минималното 25:23 след мощна атака на Елица Василева и ас на Емилия Димитрова.

След равностойното начало на третия гейм България дръпна със 7:3 след две успешни атаки от втора линия на Гергана Димитрова и блокади на Нася Димитрова и Елица Василева. Емилия Димитрова продължи с отличните си сервиси, а разликата нарасна до 10:3. Българките продължиха да играят стабилно и задържаха преднината си до 16:9 след атака на Елица Василева и грешка на чешкините. Разликата стана 20:11 след грешка в атака на Вероника Трънкова. Въпреки усилията на Чехия, България без проблеми спечели гейма с 25:19 след грешка от сервис на Ева Ходанова, а с това и мача с 3:0, с което пък се класира за големия финал утре.

Най-полезна за българския тим бе капитанката Елица Василева с 15 точки (3 блока, 35% ефективност в атака и 27% позитивно посрещане - +10) за победата. Христина Вучкова добави още 11 точки (4 блока, 1 ас и 67% ефективност в атака - +9) за успеха. За Чехия Ева Ходанова завърши също с 11 точки.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 3:0 (25:13, 25:23, 25:19)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Димитрова 9, Елица Василева 15, Гергана Димитрова 8, Нася Димитрова 8, Христина Вучкова 11 - Жана Тодорова-либеро (Мирослава Паскова 1, Петя Баракова, Александра Миланова)

Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ

ЧЕХИЯ: Катерина Вълкова 2, Габриела Орвосова 8, Андреа Косаньова 8, Ева Ходанова 11, Вероника Трънкова, 9 Павлина Симанова 5 - Вероника Досталова-либеро (Петра Койдова, Лучие Нова, Ема Кнайфлова, Симона Баюш, Адела Хевалиерова-либеро)

Старши треньор: ЙОАНИС АТАНАСОПУЛОС.

Снимки: CEV.EU