Италия прескочи групите след втори убедителен успех

Отборът на Италия записа втори убедителен успех в група А на Евро 2020, след като разгроми с 3:0 Швейцария. Със същия резултат “скуадра адзура” победи и Турция на старта. Така италианците станаха първия отбор, преодолял груповата фаза, тъй като не могат да бъдат изместени от едно от първите две места, независимо от резултата в последния си мач срещу Уелс, който ще определи победителя в групата.

55 Италия - Швейцария 3:0

Италия имаше пълно превъзходство на "Олимпико" в Рим. Гол на Джорджо Киелини в 19-ата минута беше отменен след намесата на ВАР заради игра с ръка. Седем минути по-късно обаче Мануел Локатели откри. В 52-ата минута отново Локатели се разписа с далечен удар за 2:0. В самия край на двубоя Чиро Имобиле направи резултата класически. Това беше десети пореден мач без допуснат гол за Италия. Под ръководството на Роберто Манчини "скуадра адзура" не познава загубата вече в 29 мача поред.

Уелс гледа към следващата фаза, Бейл с две асистенции и пропусната дузпа

Селекционерът на Италия Роберто Манчини бе направил само една промяна в стартовия състав спрямо двубоя с Турция, като на мястото на Алесандро Флоренци започна Ди Лоренцо.

Двубоят на “Олимпико” беше специален за защитника Джорджо Киелини, който записа своя рекорден мач номер 14 на еврофинали - повече от всеки друг италиански футболист в историята. Домакините взеха инициативата от първата минута и се настаниха в полето на швейцарците. В 11-ата минута се стигна до първата опасност, но ударът на Берарди мина над вратата.

Последваха пет равностойни във владеенето на топката минути, след което италианците отново се развихриха. Така се стигна до 18-ата минута, когато след статично положение Киелини спечели топката и я прати в мрежата зад Зомер. Попадението обаче не беше признато, тъй като ВАР видя, че защитникът е действал с ръка при борбата за топката. Малко по-късно Киелини получи контузия и напусна терена, а на мястото му влезе Франческо Ачерби. Отмененият гол не повлия на “скуадрата” и в 26-ата минута Италия все пак взе аванс в мача.

Доменико Берарди напредна по крилото, подаде топката на свободното място, където тя беше връхлетяна от Мануел Локатели и резултатът беше открит - 1:0. Гостите още не се бяха опомнили, когато едва не се стигна до втори гол. В крайна сметка резултатът се запази и Италия се оттегли с гол аванс на почивката.

Вторият гол във вратата на Швейцария не закъсня, а негов автор стана отново Мануел Локатели. В 52-ата минута с далечен удар той свари стража Зомер неподготвен и удвои. Според статистиката Локатели е най-младият голмайстор на Евро 2020 до този момент. Той е на 23 години и 159 дни към момента на провеждането на двубоя с Швейцария.

При такъв резултат Швейцария вече съвсем нямаше какво да губи и “кръстоносците” тръгнаха по-смело напред. В 61-ата Шакири стреля, но над вратата. В 64-ата Джанлуиджи Донарума се намеси добре след удар от малък ъгъл на Цубер.

Около 20 минути преди края на редовното време селекционерът на Италия Роберто Манчини прибегна до първите си смени, които се оказаха доста нестандартни - вместо крилата Инсиние и Берарди влязоха халфа Федерико Киеза и централния защитник Рафаел Толой.

Малко по-късно играта напусна и героя за Италия Локатели, както и Барела. Останалият на полето от първата до последната минута Чиро Имобиле оформи разгрома за Италия в 89-ата минута, след като стреля ниско по земя, топката подскочи и затрудни Зомер, за да се укроти в мрежата за 3:0.

С успеха Италия събра 6 точки и води в група А. На второто място е Уелс с 4, следва Швейцария с 1 и Турция без актив. В последния кръг играят Италия срещу Уелс и Турция срещу Швейцария.

Италия - Швейцария 3:0
1:0 - Локатели 26
2:0 - Локатели 52
3:0 - Имобиле 89

Италия: Донарума, Ди Лоренцо, Бонучи, Киелини, Спинацола, Барела, Жоржиньо, Локатели, Берарди, Имобиле, Инсиние.

Швейцария: Зомер, Аканджи, Шар, Елведи, Родригес, Джака, Фройлер, Мбабу, Шакири, Сеферович, Емболо.