Франция показа головата си мощ преди Евро 2020

Световният шампион Франция показа головата си мощ преди Евро 2020, след като разгроми с 3:0 Уелс в първата си контрола преди първенството на Стария континент. "Петлите" посрещнаха Уелс в Ница, като резултатът откри Килиан Мбапе в 35-ата минута. В 48-ата Антоан Гризман удвои. В 79-ата Усман Дембеле направи резултата класически. Карим Бензема пък пропусна дузпа в 27-ата минута.

Това беше предпоследната проверка за Франция преди европейското. В последната си контрола “петлите” излизат срещу България на 8 юни в Париж, а първият им мач на европейското е на 15 юни срещу Германия.

Очаквано селекционерът Дидие Дешан пусна като титуляри в атака завърналия се в състава за първи път от октомври 2015 година Карим Бензема, Килиан Мбапе и Антоан Гризман. На вратата застана за юбилеен стотен път като капитан на “петлите” Юго Лорис. В средата на терена си партнираха Толисо, Погба и Рабио.

Двубоят започна с много силна игра на "петлите", които демонстрираха, че търсят изразителна победа. Французите овладяха топката и тя оставаше в дълги периоди в тяхно притежание. Бензема имаше възможност да открие още в 4-ата минута, но пропусна. В 26-ата минута се стигна до дузпа за Франция, отсъдена за игра с ръка на Неко Уилямс, който получи и червен картон и остави тима си с човек по-малко.

Зад топката застана Карим Бензема, но ударът му ниско по земя към дясната греда беше спасен от стража на уелсците Дани Уорд. Франция отново овладя инициативата и закономерно стигна до откриване на резултата в 35-ата минута, който се възползва от една лошо отбита от Уорд топка и отблизо намери мрежата. Това беше гол №17 за Мбапе, постигнат в 43 мача с екипа на Франция. В 41-ата минута Мбапе беше близо до дубъл, но този път Уорд се справи. Равносметката от първата част беше 5 удара в очертания на вратата на Уелс срещу един за гостите.

След почивката Франция излезе с две промени в състава. На местата на Павар и Ернандек се появиха дебютантът Жюл Кунде и Лука Дин. Още в 48-ата минута се стигна до гол за Франция, като негов автор стана Антоан Гризман. Погба пое топката отдясно и подаде към Мбапе, който я пропусна към Гризман с пета. Нападателят на “петлите” не беше атакуван от Родон, успя да си наглади топката и от 18 метра я прати в мрежата зад Уорд. Това беше гол №36 за Гризман в неговия 90-и мач за Франция.

В 56-ата минута и Погба тества рефлексите на Уорд, но ударът му от дистанция мина далеч от вратата. Селекционерът на Уелс извърши три смени накуп, като играта напусна и капитанът Гарет Бейл. В 56-ата минута Дин беше близо до гол, но Робъртс протегна крак и изби топката в ъглов удар. Смени бяха направени и в състава на Франция, като играта напуснаха Толисо и Погба, заменени съответно от Сисоко и Коман.

В 65-ата минута и Юго Лорис се наложи да се намесва, като с дясната ръка отрази удар на Даниел Джеймс. В 79-ата минута влезлият като резерва на мястото на Килиан Мбапе само шест минути по-рано Усман Дембеле покачи резултата на 3:0 с четвъртото си попадение в 24 мача за Франция. Две минути по-късно Дембеле стреля мощно от 25 метра, но Уорд спаси. В края Бензема, който много искаше да се разпише при завръщането си в националния отбор, отново пропуснана два пъти и в крайна сметка резултатът се запази.

Франция - Уелс 3:0
1:0 - Мбапе 35
2:0 - Гризман 48
3:0 - Дембеле 79

Франция: Лорис, Павар, Варан, Кимпембе, Ернандес, Толисо, Погба, Рабио, Гризман, Бензема, Мбапе.

Уелс: Уорд, Робъртс, Мефъм, Родън, Гънтър, Морел, Уилямс, Алън, Уилсън, Бейл, Джеймс.