На българския национален отбор по футбол за първи път от доста време предстоят приятелски срещи с класни съперници – цели 3, и то в рамките на 8 дни. За селекционера Ясен Петров това е втори лагер, по време на който той ще може да върши конкретна работа с избраниците си след световните квалификации в края на март. Пловдивчанинът даде обишрно интервю пред “24 часа” преди мачовете.
- България ще може да се докосне до европейското, за което не се класира, с предстоящите 3 контроли със Словакия, Русия и Франция. Какво полезно може да се извлече от тези мачове?
- За нас това все едно ще е участие на европейско първенство - като част от груповата фаза ще сме. И то в една от най-тежките групи. Това малко в кръга на шегата. Предстоят ни обаче мачове с 3 много сериозни противника. Това ще е изключително ценен опит за нас.
- Колко точки може да спечелим в такава група?
- Никога не си правя сметки. Има една приказка - кажи си на Господ сметките, за да ги зачертае. За мен е много важно и от трите контроли с тези силни съперници да се възползваме и да имаме още по-ясна визия по какъв начин трябва да изглежда нашият отбор. Естествено, ще експериментираме, ще има ротации на състава. Франция така си е направила програмата, че между последната контрола, която е с нас, и предходната има 6 дни пауза.
Ние няма да имаме толкова почивка, но нас това не ни притеснява. В крайна сметка най-важното е да играем мачове. При предишното ни събиране бяхме в един ритъм от 3 световни квалификации за 6 дни. Сега имаме малко повече време и така ще придобием още опит, за да знаем следващия път как да реагираме. Мисля, че реагирахме по лош начин първия път.
- Лагерът вече започна. Каква е ситуацията с повиканите от вас футболисти? Има ли проблеми и може ли да викнете и други играчи?
- Проблеми има. В края на сезона сме. Целият отбор не е събран, защото в неделя има бараж за Европа, в който ще участват 5-има повикани в националния футболисти. На лагера има и контузени играчи. Разширеният състав бе от 31 човека. Доста от тях са с травми и са на кантар, но това е нормално. Приемаме ситуацията и работим. При всички положения ще има отпаднали от състава футболисти, но в момента е рано да се каже. Само за Антон Недялков е сигурно, че е аут. Кристиян Димитров е тук с нас, въпреки че е контузен. Нека мине баражът.
- Два месеца след първия лагер какво успяхте и съответно - не, да направите при дебюта си начело на България?
- Грешки винаги има от всяко едно естество. Първата работа на екипа ми бе да се запознаем с футболистите. Ние да опознаем тях, те да опознаят нас. Да им представим идеята, която искаме да вкараме в отбора, и те да влязат в нея. Най-хубавото от първия ни лагер, в който имахме само 3 дни преди първия мач и няма как за толкова кратко време да се направят чудеса, беше, че атмосферата беше много добра.
А нашата идея е точно да направим един колектив. Предстоят ни 3 мача, в които може да експериментираме като състав, като тактика. Да се даде възможност на нови хора да покажат какво могат. Та най-позитивното е създадената добра атмосфера в националния отбор.
Ясен Петров викна 31 играчи в националния
Иначе, както казах, грешки винаги има. Но за 3 дни ти няма как и да ги усетиш. Не можеш да построиш една сграда, без да направиш основа. Тепърва почваме да я леем. Колкото и стандартно да звучи, всеки един човек има нужда от време. Ние почти нямахме такова на старта. Дадохме шанс на всички без Иван Караджов да играят. 25 човека взеха участие в мачовете, а 10 от тях бяха дебютанти. Съперниците, които срещнахме, от години градят. Ние горе-долу сме на дупка.
- По-различна ли бе представата за това с какво се нагърбвате преди подписването на договора?
- Мен никога, на никое място не ми е било леко. Бях много наясно с какво се захващам. Аз съм абсолютен оптимист. В отбора трябва да се вкара позитивизъм, да се даде време на тези момчета. Нашата идея е да сменим малко кръвта, да вкараме по-млади хора. Това обаче трябва да е постепенно и до тях да има опитни играчи. Иначе не искам да “убивам” нито едните, нито другите. Това е процес, който изисква време, и ще минем през него.
Иначе без този позитивизъм в мен нямаше да съм работил толкова години във футбола. Винаги съм попадал на тежки обстановки. Не са ми давали отбори, които са били шампиони или носители на купата от няколко години. Наясно съм какво ми се случва.
- По повод новата кръв в състава. Демонстрирахте доста различен подход в световните квалификации като състав. Защо България не започна с младите Антов и близнаците Христови в защитата в първия мач срещу Швейцария, а заложихте на играчи, които едва ли в бъдеще ще могат да дадат нещо повече на националния отбор?
- Защо трябваше да хвърлям тези млади момчета от началото? Така сме преценили. Няма как да върнем времето назад. Не съжалявам, че дадохме шанс на други хора. Тепърва се запознавахме и влязохме в боя. Всичко си идва с времето, нещата се проясняват и се случват по естествен начин. Имахме идеята да правим ротации предвид 3-те мача за 6 дни.
- Идеята ми е, че у нас футболисти се смятат за таланти до 20 г., че и след това. За мен до 18 г. те трябва да са укрепнали физически и съответно с уменията си да навлизат в мъжкия футбол.
- Да, но при всички такива примери момчетата са титуляри в отборите си, където и да е. За интеграцията на млади футболисти е нужно те да имат игрова практика. Ето Доминик Янков започна редовно да е в състава на “Лудогорец” и веднага бе повикан. Същото е положението и с малкия Илиан Илиев. Смятам, че сме извикали всички млади момчета, които играят редовно у нас.
Ясен Петров: Нямаме големи фигури, но можем да направим отбор
- Наистина създадохте усещането, че атмосферата в отбора е готина, позитивна, и то въпреки двата негативни резултата на старта. Напълно обратното на тягостното впечатление от последните 2 г. Как го постигнахте?
- Аз съм убеден, че всеки от предшествениците ми е направил най-доброто. Просто ние се опитваме да създадем настроение в отбора. Това е много важно, защото това е една друга, нова генерация. Тези момчета са съвсем различни, имат съвсем различно мислене. Трябва да им влезеш в главите.
Опитваме се да го правим, както и да ги накараме да го направят и те. В крайна сметка във футбола трябва да се работи с настроение. Разговарял съм с всички момчета и с повечето треньори в клубните им отбори. Искам да съм информиран за всичко. Показвам уважение и изисквам такова. Това е най-важното.
- Помагат ли ви семейните отношения за контакта с момчетата – синът ви е от тяхното поколение, млад дядо сте?
- Наистина расте едно много различно поколение. Понякога ти обясняват нещата по по-прост начин, от който ние го разбираме. Умни са, много информация имат. От гледна точка на психологическа основа това поколение обаче е по-крехко. По-големи, по-високи и по-здрави са, но от гледна точка на психология към тях трябва да се подхожда с разбиране. Футболът в никакъв случай не е само физика.
Иначе имам внучка на 3 г. и половина, която е много на “ти” с телефона. Даже намира статии, в които пише нещо за дядо . Ако ме гледа по телевизията, казва, че не иска да съм там и да изляза от телевизора. Иска ме при нея. Времето много се промени и с него и хората. Определено има ценности, които всяко едно поколение носи, но и следващото има своите. Трябва да се напасват нещата.
- Колкото и да е позитивна обстановката, феновете изключително рядко при лоши резултати проявяват разбиране към реалността.
- Да, те нямат търпение, но винаги имат право на оценка. Ще направим каквото трябва, а времето ще покаже какво ще се случи. Ако се притеснявах, че някой ще е негативен към мен, по-добре да не се бях захващал с тази работа.
- Голям проблем е, че много малко българи играят в читави чужди първенства. Защо?
- Така е. Предстоящите 3 мача са отлична сцена националите ни да се представят на ниво и дай боже да заиграят класни първенство. Това ще е много добре за националния отбор. Такива играчи ще носят различен манталитет. Иначе темата защо нямаме футболисти в големи отбори е изключително дълга. Трябва да започнем да бием сонда, за да изкараме водата на повърхността. Ще ударим на камък.
- Относно крехката психика все по-често млади момчета бързо се вземат за звезди и следва потъване в блатото на посредствеността?
- За съжаление, такъв е животът в момента. Има много голямо медийно внимание. Който е с по-силен хакрактер, той продължава напред.
- Какво ще се преследва в световните квалификации през есента?
- Ще търсим добри резултати. За мен това е най-важното. Отборът има нужда от тях. Това повтарям на футболисти – трябва да играем за резултат. Така се изгражда манталитет. С него отборът ще знае как да постига нужното. Ясно е, че нямаме гръмки индивидуалности и затова трябва да създадем колектив, всички заедно.
- Освен световните квалификации и контролата с Украйна предвижда ли се друг мач за есента?
- Има още една дата за контрола през ноември. Водят се разговори. Може и да има още една контрола, която обаче ще се изиграе в България.
- Доста колоритна фигура сте – със стил на обличане, очила, бради, прически, гривни. В нашия архив има една холивудска снимка, на която сте с пура. Имате ли някакви ритуали, свързани с футбола?
- Имам, но много не говоря за тях, аз съм си странен. Ето сега съм си махнал брадата преди лагера, след това ще я пусна. Това може да се приеме като ритуал за ново начало. Понякога имам странни хрумвания. Не ми пука кой какво мисли за мен. Не държа да се харесвам на хората. За мен е много важно да съм окей с моето семейство и най-близките.
Повечето ми приятели знаят, че си работя по числата на Фибоначи, златното сечение, числото приблизително 1,6. Всяко едно следващо се събира с предходното и се дели на него. Това е златното сечение. По него рисуват Леонардо да Винчи и други. Принципът е, че нищо в живота не е перфектно, но изглежда красиво, защото е по Фибоначи.
Същото важи за пропорциите на човешкото тяло. Всеки си има своите странности, аз залитам по това.