Нищо не е свършило: Рилски спортист удари Левски Лукойл в "Универсиада"

Все още нищо не е ясно във финалната серия на Националната Баскетболна Лига! Отборът на Рилски спортист записа победа с 94:89 (22:23, 17:20, 31:15, 24:31) над Левски Лукойл в мач №3 от войната за златните медали в зала "Универсиада" и по този начин намали изоставането си в общия резултат до 1-2 победи.

30 Левски Лукойл - Рилски Спортист

Следващият двубой между двата тима ще се проведе в сряда от 19:00 часа, отново в София.

Ключът към успеха на Рилецо бе представянето на отбора в третата четвърт. Играчите на Людмил Хаджисотиров излязоха тотално преобразени на паркета след първото полувреме и спечелиха периода с 31:15.

В края Левски Лукойл опита да се завърне в мача след серия от успешни тройки, но центърът на гостите Николас Карвачо не позволи да се стига до обрат и осигури крайния успех на гостите от Самоков със страхотни изяви в подкошието на "сините".

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Центърът на гостите от Самоков Николас Карвачо откри резултата в срещата с два успешни наказателни изстрела, след като изкара първо лично нарушение на лидера на домакините Кийт Бенсън. Рилецо продължи успешното си начало с две поредни тройки на Алекс Симеонов и Павлин Иванов, като "сините" успяха да отговорят единствено чрез кош на Бенсън, оформил резултат 2:8 след изиграването на първите две минути игра.

Левски Лукойл постепенно започваше да налага традиционния си стил на игра със захранване на високите Тасич и Бенсън, които нямаха проблем да бележат стрелбите си в подкошието на Рилецо и да стопят разликата между двата тима до само една точка при 9:10. Гостите запазиха самообладание и реализираха следващите четири точки в мача, а тройка на Брендън Браун неутрализира пробив на Чавдар Костов, като след последните събития на терена резултатът бе 11:17 в полза на Рилски спортист.

Левски Лукойл не позволи да се стига до сериозна разлика рано-рано в мача и отвърна чрез кошове на Бенсън, Захариев и Райт, за да намали изоставането си на две точки при 17:19. Организацията в играта на Рилецо се позагуби към края на частта, тъй като отборът на Людмил Хаджисотиров направи някои много леки грешки в нападение. "Сините" извлякоха максимума от миникризата при опонента и взеха преднината в мача след тройка на Тайрън Бразелтън за 23:20, преди кош на Нико Карвачо да оформи крайното 23:22 след изиграването на първите 10 минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна с нов кош на чилийския национал на гостите, чрез който Рилецо си върна актива в срещата. Секунди след това обаче картинката се преобърна и Левски Лукойл превзе преднината, след като Тихомир Желев направи неспортсменско нарушение, а Венцислав Петков и Данило Тасич комбинираха за четириточково нападение за "сините" - 27:24. Силните минути за домакините продължиха - защитата на отбора на Тити Папазов действаше безупречно в началото на втория период, а в нападение Йордан Минчев и Данило Тасич осигуриха преднина от 8 точки в полза на столичани при 32:24.

След това играта се накъса заради няколко поредни нарушения от страна на домакините, които позволиха на Рилски спортист да свали изоставането си наполовина след успешни изстрели от линията за 32:28. Данило Тасич възстанови спокойствието при Левски Лукойл чрез кош и нарушение на Алекс Симеонов, за да изведе отбора си 7-точкова преднина при 35:28. Рилецо си изкара второ неспортсменско нарушение в мача, този път на Алекс Симеонов, а крилото на домакините Райън Райт направи добро включване от пейката и се разписа с четири поредни точки, за да изведе отбора си към аванс от 39:31.

Рилецо отново се опита да настигне "сините", но няколко поредни пропуска от играчите на Людмил Хаджисотиров дадоха шанс на Кийт Бенсън да напомни за себе си, завършвайки чудесно проведена бърза атака на Левски Лукойл за 43:36. Павлин Иванов обаче се отпуши и отбеляза първата си тройка в мача, за да намали разликата между двата отбора до четири точки на полувремето при 43:39.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

В първите секунди от началото на второто полувреме двата отбора си размениха по една точна стрелба за две точки, а след две поредни борби в нападение Нико Карвачо доближи отбора си на само две точки разлика от съперника при 45:43. Серията на гостите от Самоков набъбна до 2:8, след като Брендън Браун и Златин Георгиев не сбъркаха при посещенията си до наказателната линия, като по този начин Рилецо отново поведе в резултата - 45:47.

Гостите продължаваха да изглеждат далеч по-мотивираният отбор на паркета от началото на частта и съвсем закономерно се изстреляха напред в резултата с 6 точки след кошове на Брендън Браун и тройка на Алекс Симеонов - 49:55. Единственият проблем за Людмил Хаджисотиров в този момент бяха четирите лични нарушения на крилото Алекс Симеонов, но въпреки това отборът продължаваше да действа изключително организирано и освободено, запазвайки аванса си от шест точки при преполовяването на периода - 51:57.

Тройка на Йордан Минчев укроти за момент надъханите гости, но Брендън Браун пое диригентската палка за Рилецо и помогна на тима да излезе напред със 7 при 56:63. Последваха няколко добри изяви и от центъра на Рилецо Трей Портър, който завладя подкошието на съперника донесе първата двуцифрена преднина в мача при 58:68. Павлин Иванов посипа още сол в раната на "сините", след като увеличи разликата в резултата на още две точки при 58:70 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Две поредни тройки белязаха началото на последния период, като първо Златин Георгиев увеличи преднината на своите на 15 точки, преди Венцислав Петков да отговори със запазената си марка - 61:73. Далечните стрелби на "сините" продължаваха да влизат в първите минути от последния период, след като и Йордан Минчев се отчете с такава, за да свали изоставането на домакините на осем точки при 66:74.

Последваха напрегнати моменти, в които Левски Лукойл допусна едно неспортсменско и две технически нарушения, но до по-сериозна разлика в резултата не се стигна след два пропуска от линията на Златин Георгиев - 69:78 при 6:50 на таблото. Рилски спортист отново вдигна разликата до двуцифрените размери след два коша от наказателната линия на Карвачо за 72:83, а трима играчи на Левски Лукойл вече попаднаха в опасната зона от натрупани четири лични нарушения - Данило Тасич, Кийт Бенсън и Чавдар Костов.

Левски Лукойл отново успя да скъси дистанцията до съперника на 9 точки след поредното неспортсменско нарушение в срещата - на Нико Карвачо, а веднага след това Тайрън Бразелтън направи сблъсъка още по-интригуващ с кош за 76:83. Павлин Иванов реагира мигновено с хубава стрелба от средно разстояние, но "сините" нямаха намерение да се прибират в съблекалните като загубили и вкараха тройка чрез Чавдар Костов за 79:85.

Иванов отново влезе в ролята на плеймейкър за Рилецо, като този път намери Нико Карвачо неохраняем в подкошието, а той с лекота наниза за 79:87. Въпреки поредния удар "сините" продължаваха да се опитват да обърнат срещата, като стрелбата от далечна дистанция на Данило Тасич влезе в употреба и сърбинът реализира тройка за 82:87 при оставащи 2:54 на часовника.

Перфектно проведена атака, завършена с ново поднасяне на Карвачо, осигури седемточков аванс на Рилецо, преди Бразелтън да вкара от тройката и да намали до 85:89 и 1:50 на таблото. Изключително ключов изстрел на Брендън Браун от средна дистанция обаче попречи на домакините да се доближат максимално до своя опонент, след като американецът отбеляза за 85:91.

Сериозна подкрепа за Левски Лукойл в "Универсиада"

Тасич върна една точка от наказателната линия, но след това не успя да спре връхлитащия Карвачо в оцветената зона от паркета и чилиецът вдигна аванса на Рилски на седем точки при 86:93 и оставащи само 72 секунди до края.

Левски Лукойл обаче все още не бе казал последната си дума в мача, след като гардът Венцислав Петков извади точната ръка и наниза важна тройка, чрез която "сините" намалиха разликата на четири точки при 89:93. Рилски спортист задържа аванса си в края и успя да намали резултата до 1-2 победи след 94:89.

Центърът Николас Карвачо бе най-резултатен за победата на Рилецо с 22 точки и 15 борби. Брендън Браун наниза 21 точки, Павлин Иванов остана със 17, Трей Портър добави 14 точки, а Алекс Симеонов се разписа с 10.

Тайрън Бразелтън и Данило Тасич се разписаха с по 19 точки за Левски Лукойл, Кийт Бенсън вкара 14 и взе 7 борби, а Венцислав Петков и Чавдар Костов останаха с по 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън, Чавдар Костов, Христо Захариев, Данило Тасич, Кийт Бенсън

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун, Павлин Иванов, Златин Георгиев, Алекс Симеонов, Николас Карвачо

Снимки: Владимир Иванов и Спасияна Сергиева, Sportal.bg