Нефтохимик успя! "Шейховете" останаха във Втора лига (видео)

Отборът на Нефтохимик успя! “Шейховете” направиха немислимото допреди няколко месеца и запазиха своето място във Втора лига. Тимът от Бургас стигна до 1:1 в гостуването на Спортист (Своге) от последния 34-ия кръг на сезона и с актив от 28 точки остана сред професионалистите. Бургазлии, които завършиха 2020 година твърдо на последно място с едва седем точки и само една победа, записаха шест победи и две равенства в последните десет кръга, което се оказа решаващо, за да изпреварят Локомотив (Горна Оряховица).

От 15 март съставът на Людмил Киров, който дори напусна преди десет дни, но се върна, за да довърши започнатото, е на 14-о място в класирането. Това показва, че клубът има по-голям потенциал, ако има нормално ръководство. Нефтохимик изживя една изключително тежка година във всички аспекти, но сега с право празнува.

Киров: Имам желание да остана в Нефтохимик, но…

Наставникът Люси Киров обяви, че тимът му отива в Своге, за да вземе своето. Освен това имаше психологическото предимство, че всичките му най-добри футболисти бяха на разположение, а също така, че те държаха съдбата си в своите ръце след късния обрат с 3:1 над Лудогорец ІІ през миналата седмица.

Първата възможност бе за Томи Костадинов в 15-ата минута, но Марин Орлинов спаси. Вратарят парира и втория удар на крилото в следващата минута. Именно това бяха най-сериозните опасности за домакините, докато гостите играеха компактно, но без много идея как да създадат чисто положение в атака. В 42-ата минута Спортист поведе и усложни задачата на “шейховете”.

Точен бе Деян Христов в 42-ата минута, който засече центриране на Стивън Славков, и с глава отбеляза своето девето попадение за сезона.  Късметът обаче бе на страната на гостите предвид случващото се в столичния квартал “Драгалевци” в същия момент, където Септември водеше на Локо (ГО), което оставаше на този етап бургазлии в групата дори при поражение.

Втората част започна отлично на “зелено-черните”, които в 52-ата минута възстановиха равенството. Играчите на Людмил Киров се разписаха след светкавична контраатака. Мохамед Брахими с майсторско подаване изведе зад защитата Раел Лолала, който на скорост пое топката, финтира Стефано Кунчев и прати топката в мрежата за 1:1.  Това бе второ попадение за деветката на тима от Бургас.

Този резултат даде предимство от две точки на Нефтохимик пред Локо (ГО). Малко по-късно “железничарите” допуснаха втори гол срещу Септември, а Нефтохимик контролираше изцяло своята съдба.

Локо (ГО) се сгромоляса в София и потегли към Трета лига

Така накрая напълно заслужи оставането си в професионалния футбол след един много труден сезон.

Резултатите във Втора лига: 19 гола в последния кръг от сезона

Тимът на Киров завърши сезон 2020/2021 година с актив от 28 точки на 14-то място. “Нафтата” записа седем победи, шест равенства и 17 поражения от 30 мача, но страхотният финал се оказа решаващ. Бургазлии записаха шест победи (едната служебна), две равенства и само две поражения в последните 10 двубоя, което помогна на Нефтохимик да изплува от последното място.

СПОРТИСТ - НЕФТОХИМИК 1:1
1:0 Христов (42)
1:1 Лолала (52)

СПОРТИСТ: Стефано Кунчев, Галин Ташев, Борислав Стойчев, Мартин Михайлов, Богомил Богомилов, Айкут Рамадан, Стивън Славков, Деян Христов, Кирил Янакиев, Томи Костадинов, Валентин Йосков

Резерви: Васил Вълчев, Владислав Цеков, Даниел Христов, Янко Ботев, Иво Харизанов, Марчело Младенов, Вьно Иванов

НЕФТОХИМИК: Марин Орлинов, Дейвид Симеонов, Петьо Иванов, Даниел Андреев, Тодор Петков, Сибил Карагьозов, Майкъ Георгиев, Мохамед Брахими, Раел Лолала, Теодор Костов, Венцислав Христов

Резерви: Виктор Ганчев, Георги Жеков, Димо Славов, Виктор Кунев, Николай Манчевски, Уилсон Де Менес
Съдия: Благой Манов