Ювентус прекърши Аталанта, за да вдигне 14-ата си Купа на Италия (видео+галерия)

Ювентус отново спечели Купата на Италия за рекорден 14-и път в историята си. "Старата госпожа" надделя с 2:1 на финала срещу Аталанта на стадион "Мапей" и така стигна до трофея. Двата тима си поделиха по едно полувреме, като бергамаските доминираха през първата част, а торинци бяха по-добрият отбор през втората. Въпреки силното начало на "Богинята" , Деян Кулушевски откри резултата в 31-ата минута с първото по-добро положение за "бианконерите". В 41-ата минута Руслан Малиновски изравни, но в 73-ата минута Федерико Киеза се превърна в големия герой за Юве, отбелязвайки победния гол.

116 Ювентус победи Аталанта и вдигна Купата на Италия

Джан Пиеро Гасперини бе избрал да започне мача с Дуван Сапата на върха на атаката, като той имаше подкрепата на Руслан Малиновски и Матео Песина.

В същото време Андреа Пирло заложи на Кристиано Роналдо и Деян Кулушевски в атака, а Уестън Макени и Федерико Киеза оперираха на двете крила.

Аталанта създаде първото чисто голово положение в 3-ата минута. Дуван Сапата направи мощен побив по аутлинията, пребори се с Матайс де Лихт и подаде за Хосе Паломино, който отблизо не успя да преодолее Джанлуиджи Буфон.

Само две минути по-късно последва нов шанс за бергамаските. Сапата получи в наказателното поле, освободи се от опеката на Джорджо Киелини и стреля опасно, но до гредата.

В 13-ата минута се стигна и до първата спорна ситуация в мача. Матео Песина падна в пеналта след сблъсък с Адриен Рабио. Французинът обаче първо игра с топката и съдията бе категоричен, че не може да отсъди дузпа за подобно единоборство.

В 18-ата минута Де Лихт за малко да направи фатална грешка. Той върна слабо към Буфон и Дуван Сапата отне и опита удар, но опитният страж излезе и блокира опита му за гол.

Аталанта продължи да е по-опасният от двата отбора. В 25-ата минута Ремо Фройлер стреля от труден ъгъл, но не бе никак далеч от целта.

В 28-ата минута Малиновски шутира от фаул по земя, но топката премина на около два метра от вратата.

Ювентус обаче откри резултата с първата си по-добра възможност. В 31-ата минута Роналдо получи в наказателното поле, но не успя да обработи топката и падна на земята. Там обаче притича Уестън Макени, и върна за Деян Кулушевски, който пък с красив диагонален удар не остави шансове на вратаря за 0:1. Бергамаските обаче имаха претенции към съдията, че не отсъди нарушение на Хуан Куадрадо в началото на атаката, когато той влезе остро в краката на съперник, и макар да игра с топката, застраши здравето му.

"Богинята" обаче успя да възстанови равенството само 10 минути по-късно. Тогава играчите на "Старата госпожа" сбъркаха при изнасянето на топката, Фройлер отне и подаде за Хатебур, който пък намери Малиновски пред наказателното поле, а той със силен шут простреля Буфон за 1:1. И тук имаше претенции към съдията, че не отсъди нарушение на Фройлер срещу Рабио при отнемането на топката.

Ювентус започна далеч по-добре второто полувреме. Още в 48-ата минута Макени стреля с глава отблизо и малко не му достигна да отбележи.

В 58-ата минута Кулушевски отправи коварен удар отблизо, но вратаря Голини внимаваше и спаси.

Минута по-късно и Роналдо притесни стража с далечен удар, а в следващата атака португалецът изведе Киеза на прекрасна позиция в наказателното поле, но изстрелът на крилото се отби от гредата.

В 66-ата минута Роналдо получи центриране в наказателното поле, успя да овладее трудната топка и да стреля, но твърде слабо и в ръцете на вратаря.

По-добрата игра на Юве доведе и до втори гол. Федерико Киеза направи двойно подаване с Кулушевски, който го изведе в наказателното поле и останал очи в очи с вратаря, този път крилото не сгреши и вкара за 1:2.

Аталанта натисна и в 78-ата минута Луис Муриел отправи удар, който обаче бе доста неточен.

В добавеното време на мача Данило се озова в предни позиции и отправи нелош изстрел по земя, но в ръцете на Голини.

В крайна сметка обаче Ювентус заслужено спечели мача и вдигна Купата на Италия, като така донесе поне малко радост на своите привърженици след доста неубедителния сезон в Серия "А" и в Шампионската лига.