Гоф и Севастова спечелиха гладиаторски битки, Квитова направи обрат на старта в Рим

Две шампионки от Големия шлем допуснаха ранно изоставане в мачовете си от първия кръг на силния турнир в Рим, но и Петра Квитова, и Ига Швьонтек успяха да се класират за втория кръг, макар и по доста различен начин.

Квитова загуби с 1:6 първия сет срещу втората ракета на Полша Магда Линет след половин час на централния корт, но след това намери себе си и до края на мача даде само два гейма на съперничката си - 6:0, 6:2, приключвайки го за 95 митути.

В следващата фаза Квитова ще срещне победителката от мача между две квалификантки - Кристина МакХейл или Вера Звонарьова. Интересно е да се отбележи, че Квитова и бившата №3 в света Звонарьова не са играли една срещу друга от 10 години. Иначе балансът им е 3-3 в шест срещи в периода между 2009 и 2011 година.

Малко по-късно през деня Ига Швьонтек се противопостави на американката Алисън Риск. Полякинята губеше с 1:4, но се класира напред по съкратената процедура, след като съперничката й бе принудена да се оттегли поради контузия след едва 9 изиграни гейма и резултат 5:4 в полза на Швьонтек.

В следващия кръг Швьонтек очаква победителката от мача между Каролина Мухова и Медисън Кийс.

В изключително интригуващ двубой американката Кори Гоф записа победа със 7:5, 4:6, 6:4 над Юлия Путинцева. Битката им продължи час и 58 минути, в които имаше много спиращи дъха моменти. Във втория кръг Гоф очаква №17 в схемата Мария Сакари или квалификантката Полоня Херцог.

Напред продължава и Анастасия Севастова, която отстрани Жил Тайхман с 3:6, 6:1, 6:3. Бившата №14 в света Петра Матич пък записа първата си победа над тенисистка от топ 50 за сезона. В друг дълъг мач хърватката направи обрат срещу Шелби Роджърс за успех с 5:7, 6:3, 6:4 след два часа и 29 минути игра.