Двукратната шампионка Халеп и Осака стартираха с победи в Мадрид

Шампионката през 2016 и 2017 година Симона Халеп (Румъния) направи успешен старт на силния турнир по тенис на червени кортове в испанското столица Мадрид с награден фонд 2,55 милиона евро. Поставената под номер 3 Халеп елиминира участващата с "уайлд кард" представителка на домакините Сара Сорибес Тормо с 6:0, 7:5.

Румънката взе 11 от първите 12 гейма, но във втория сет пропиля аванс от 5:1 и допусна изравняване за 5:5. Тя все пак взе следващите два гейма, а с това и мача.

Втората в схемата Наоми Осака (Япония) победи преминалата през квалификациите своя сънародничка Мизаки Дои със 7:5, 6:2 в първия си мач на клей от почти две години. Осака, действаща шампионка на Откритите първенства на САЩ и Австралия, пропусна предишния сезон на червено заради мускулно разтежение и не е играла на клей от загубата от Катержина Синиакова (Чехия) в третия кръг на "Ролан Гарос" през 2019 година. Тя започна трудно двубоя срещу Дои, но успя да навакса ранен пробив пасив и стигна до успеха в първия сет, а във втората част доминираше.

Следващата съперничка на Осака ще бъде полуфиналистката от Откритото първенство на Австралия Каролина Мухова (Чехия), която се справи с китайката Ван Цян с 6:1, 6:3. Петата поставена Арина Сабаленка (Беларус) нямаше особени проблеми срещу опитната квалификантка Вера Звонарьова (Русия) и спечели с 6:1, 6:2 за 66 минути. Сабаленка пласира 37 печеливши удара срещу бившата номер 2 в света, която направи само 6. Така във втория кръг тя ще срещне друга рускиня Даря Касаткина, която елиминира трудно румънката Ирина Бегу с 4:6, 6:4, 7:6(1), след като навакса сет и 2:3 гейма с пробив пасив във втория.