Академик остана на крачка от сензационен първи трофей в историята си

Отборът на Академик (Пловдив) се задоволи със сребърните медали в тазгодишното издание на Балканската лига. Баскетболистите на Йордан Янков отстъпиха на финала на новия носител на трофея Апоел Холон със 75:91 (26:23, 20:17, 20:24, 9:27) като гост в "Тото Арена" в Израел.

Пловдивчани демонстрираха страхотен баскетбол през по-голямата част от времето, като дори успяха да достигнат до двуцифрена преднина срещу далеч по-класния си съперник, който бе смятан за суперфаворит преди мача. Апоел обаче показа класата си в най-важния момент и намери сили да обърне развоя, за да триумфира за първи път с трофея от регионалния турнир.

Сериозна роля за обрата изигра принудителното излизане на капитана на Академик Васил Бачев, който получи удар в лицето в края на първото полувреме и повече не се завърна в игра.

На почивката Академик водеше с 46:40, а в третата част разликата достигна 10 точки. Преди финалните 10 минути българите имаха преднина от 66:64, но в последната част домакините поведоха в резултата чрез серия от осем поредни точки, след като играчите на Академик не вкараха кош в рамките на 4 минути. По-малко от две минути преди края Аполон имаше аванс от 10 точки - 83:73, като до края нямаше проблеми да стигне до трофея.

Тайръс МакГий наниза 20 точки за победителите, Айзея Майлс добави 18 точки и 8 борби от пейката, Нейтън Сестина и Гай Пнини вкараха по 14 точки, а Максим Де Зеуув добави 13.

Пловдивчани бяха водени от Обрад Томич с 18 точки, Йере Вучица с 16 и Джахий Карсън с 10 точки и 11 асистенции.

Снимки: Facebook/Delasport Balkan Basketball League